Tętniak aorty brzusznej a podróż samolotem

Witam ostatnio zadalem pytanie na temat mojej mamy ktora jest w wieku 57 lat i ktora ma tetniaka aorty brzusznej i pytalem czy moze ona odbyc 2:30h lot do irlandii bez ryzyka wlasnie otrzymalem jej wyniki badan podam je i prosze o opinie czy moze do mnie przyleciec samolotem.USG DOPPLER AORTY aorta o srednicy : Pod przeponą 2.0cm, w miejscu odejscia tt nerkowych ok 1.9 cm Ponizej poszerzony do ok 2.8cm z pierscieniowatą skrzepliną swiatlodrozne ok 0,9 cm w miejscu podzialu 1,8 cm prosze opinie

Witam raz jeszcze. Nie długość lotu jest ważna różnice ciśnień w czasie startu a następnie lądowania. W razie czego w Irlandii także mają dobre oddziały cjirurgii naczyniowej.

Witam serdecznie, wg definicji tętniaka (szerokość>3cm lub o 50% więcej niż pozostałe wymiary naczynia), jest to poszerzenie aorty brzusznej, jeszcze nie tętniak, natomiast ryzyko pęknięcia jest niewielkie (zabieg zalecany jest dopiero przy przekroczeniu szerokości 5.5cm). Pacjentka powinna przestrzegać zaleceń związanych ze spowolnieniem progresji tętniaka (niepalenie, idealnie wyrównane ciśnienie tętnicze, unikanie zaparć), okresowa kontrola USG (również tętnicy śledzionowej i tętnic podkolanowych - możliwe wspólistnitnie innych poszerzeń) i RTG klatki piersiowej (możliwe współistnienie poszerzenia aorty piersiowej). Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog