Tętniak aorty brzusznej umiejscowiony po lewej stronie jamy brzusznej

Pacjentka była operowana na tętniaka aorty brzusznej umiejscowionego po lewej stronie jamy brzusznej. W wypisie szpitalnym widnieje zapis: operacja tętniaka aorty brzusznej i tętnicy biodrowej wspólnej prawej. Od operacji minęło 6 tygodni, a u pacjentki wystąpiły bóle w lewej nodze podczas chodzenia. Bóle występują w łydce i pachwinie. Co kilkanaście kroków trzeba się zatrzymać, bo ból uniemożliwia chodzenie. Czy w związku z tym nie wystąpił błąd w czasie operacji?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, aorta brzuszna jest tylko jedna, opis umiejscowienia aorty po lewej stronie dotyczy ew. przesunięcia spowodowanego tętniakiem. Mimo wszystko należy ponownie i dość pilnie skontaktować się z chirurgiem naczyniowym, najlepiej z ośrodka, gdzie miała miejsce operacja. Ból lewej kończyny może świadczyć o wystąpieniu zakrzepicy, która może być powikłaniem przeprowadzonego zabiegu bądź wynikać z nasilenia choroby podstawowej, będącej przyczyną powstania tętniaka.