Tętniak przegrody mędzyprzedsionkowej

Chciałabym się dowiedzieć, czy tętniak przegrody międzyprzedsionkowej mógł powstać po zawale serca lub zapaleniu mięśnia sercowego (jak zasugerował mi lekarz). Czy utrata przytomności (którą miałam w maju tego roku) poprzedzona silnym bólem w klatce piersiowej, trudnością w oddychaniu i drętwieniem lewej ręki mogło być spowodowane stanem przedzawałowym (zawał został wykluczony). Na stronie internetowej przeczytałam m.in. że "tętniak przegrody międzyprzedsionkowej często nie wywołuje żadnych objawów, mimo że ich obecność stanowi poważne zagrożenia dla zdrowia. Mają tendencję do pękania i przerywania się..." Chciałabym w związku z tym zapytać, czy ten tętniak jest groźny, czy może rosnąć, pęknąć lub stać się przeciekowym. Pozdrawiam

Czy tętniak przegrody międzyprzedsionkowej mógł powstać po zawale serca lub zapaleniu mięśnia sercowego (jak zasugerował mi lekarz)? - Tak, w takich przypadkach klinicznych tętniaki najczęściej powstają. Dochodzi wtedy do zniszczenia ściany serca co powoduje jej ścieńczenie i powstanie tętniaka. Czy utrata przytomności (którą miałam w maju tego roku) poprzedzona silnym bólem w klatce piersiowej, trudnością w oddychaniu i drętwieniem lewej ręki mogło być spowodowane stanem przedzawałowym (zawał został wykluczony)? - Zapewne wtedy doszło do silnego niedokrwienia mięśnia sercowego na skutek obkurczenia naczynia wieńcowego (niecałkowitego zamknięcia - "stan przedzawałowy", w zawale dochodzi do całkowitego zamknięcia naczynia) co wywołało powyższe objawy jak i mogło w następstwie spowodować wytworzenie się tętniaka. Czy ten tętniak jest groźny, czy może rosnąć, pęknąć lub stać się przeciekowym? - Każdy tętniak jest groźny, bo zawsze zagraża pęknięciem, zwłaszcza tętniak serca. Może oczywiście się powiększać. Jednak wszystko to jest uzależnione od wielkości tętniaka. W Pani przypadku jak pamiętam wielkość dokładna tętniaka nie została określona. Im tętniak większy, im jego ściana cieńsza tym prawdopodobieństwo jego pęknięcia czy też powiększenia się jest większe. Trzeba wiedzieć jednak, że prawdopodobieństwo pęknięcia tętniaka przegrody międzyprzedsionkowej jest dużo mniejsze niż przegrody międzykomorowej. Związane jest to z ciśnieniami jakie panują w tych jamach serca (w przedsionkach są niskie).