Tiki u matki i dziecka

Witam, chciałabym wiedzieć czy tiki są dziedziczne??? Ja od małego miałam tiki nerwowe, w sytuacji kiedy jestem w centrum uwagi, wiem że ktoś skupia na mnie swoją uwagę mam tiki - zaciskanie ust, opuszczanie głowy jak przy kiwnięciu "dzień dobry" i pociąganie nosem. Czasem jest tego mniej, czasem więcej. Chciałabym wiedzieć czy mojemu dziecku też to grozi. Czy będzie miało tiki po mamie?? Będę wdzięczna za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam:)

Tiki, najoględniej mówiąc, są sposobem na odreagowanie napięć emocjonalnych i nie są dziedziczne, chyba, że cierpi Pani na zespół Tourette'a i wówczas dziecko może dziedziczyć to zaburzenie.

Jeśli maluszek przejawia niepokojące objawy to najlepiej skonsultować się z neurologiem dziecięcym, który pozwoli ocenić przyczyny zachowania:) lecz jeśli dziecko nie ma objawów tikowych to proszę się nie martwić;)

Pozdrawiam