Tkanka tłuszczowa: jak ją zredukować?

Witam. Od dłuższego czasu chcę schudnąć, ale cóż korzystałam z diet typu: jedz tylko jablka i nic więcej, a schudniesz bądź typu 500 kcal. Te diety do niczego nie prowadzily. Pierwsze 2 kg zrzuciłam szybko, lecz potem? Potem było rzucanie się na jedzenie, ból brzucha, zatwardzenie i wszystko, co tylko możliwe. Czułam się z tym zawsze źle. Teraz chciałabym przejść na inny tryb życia. Chciałabym spalić tkankę tluszczową, szczególnie z ud i brzucha. I trochę wyrzeźbić ciało. W końcu niedługo wakacje. Poza tym planowałam już to odchudzanie od co najmniej roku. 3 lata temu byłam na diecie, przy której schudłam 20 kg. Bardzo jestem z siebie dumna. Te kilogramy NIE wróciły. Waga sie utrzymuje, nie tyję, ale także nie chudnę. W domu mam do użytku rower stacjonarny, stepper, matę do ćwiczeń i hantle. Posiadam też http: //content. avenija.com/ upload/ walkmaxx /image/ content/detail9l. jpg - buty, które podobno pomagają w uzyskaniu mięśni o 30% szybciej. Wierzyć w to? Co do mojego pytania, brzmi ono następująco: od czego powinnam zacząć? Czego na pewno NIE jeść, a co na pewno? Kiedy i ile ćwiczyć? Do tej pory mój jadłospis wygladał tak: śniadanie: chleb, bułka lub płatki na mleku; II śniadanie: jabłko czasami bułka; obiad: mięso, sałatka, ryż, kasza, ziemniaki bądź makaron z sosem; kolacja: kanapki, herbata z cukrem w miedzy czasie trochę słodyczy (praktycznie codziennie coś małego) i ok 1.5L wody. Tego już trzymam się od dawna. Moje BMI to 22 - 22.3 zależy, na jakim kalkulatorze liczone. Z góry dziekuję za pomoc. Ewa
ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Bardzo dobrze, że jesteś nastawiona na zdrowe odżywianie i nie chcesz powtarzać błędów z przeszłości. Pamiętaj, że dieta wymaga dużo cierpliwości i wytrwałości, a błędy zdarzają się każdemu.

Bardzo dobrze, że jesz regularnie 4-5 posiłków dziennie. Śniadanie (najlepiej w postaci węglowodanów złożonych (płatki-najlepiej niezawierające dużej ilości cukrów prostych, chleb pełnoziarnisty) + produkt białkowy (mleko, jogurt)+ owoc) do godziny po przebudzeniu, a kolację na ok. 3 h przed snem. Na kolację warto spożywać produkty czystobiałkowe (jajecznica, omlet, twaróg).
Z diety należy wykluczyć nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów. W żadnym wypadku nie można drastycznie ograniczać produktów mięsnych oraz ryb. Do tego jak najbardziej jedz więcej warzyw oraz owoców - jako źródło witamin. Jeśli chcesz coś "podjeść", to zamiast po czekoladę sięgnij po owoc, warzywo.
Ogranicz pieczywo białe, produkty mączne, makarony, muesli, płatki słodzone, ziemniaki.

Warto postawić na aktywność fizyczną. Możesz wybrać dowolny rodzaj sportu, który lubisz: rower, rolki, siatkówka, bieganie, skakanka, pływanie, itp. W zależności od rodzaju treningu, z odpowiednią częstością. Znane są dwa podstawowe schematy:
-trening aerobowy (min. 40 minut dziennie, ok. 5 razy w tygodniu),
-trening interwałowy (bardziej zaawansowana forma).
Do tego polecam ćwiczenia na poszczególne partie ciała (ramiona, brzuch, nogi), półbrzuszki, nożyce, pompki, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minutę.
Pozdrawiam