To nerwica, depresja czy coś neurologicznego?

Witam. Mam 18 lat i przede mną rok maturalny. A mam pewne objawy, które utrudniają mi wszystko.

Byłam śmiała i optymistyczna, a od dwóch lat coś się zmieniło: jestem drażliwa, nerwowa, wszytlko robię z pośpiechem, mam obniżoną pewność siebie i samoocenę, źle sypiam (dlugo zajmuje mi zaśniecie i często się budzę), trzęsą mi się dłonie (minimalnie zawsze, ale w sytucjach bardzo stresujących czasmi nawet bardzo jak u ludzi z parkinsonem - to zdarza się bardzo rzadko, jak jestem wśród ludzi, których nie znam i mam wrażenie, że mnie obserwują lub obgadują, np. na weselu u rodziny chłopaka to mi się zdarzyło). Ostanio bardzo się pocę i jestem osłabiona, jest we mnie mniej życia. Dodatkowo częto czuję taki strach w brzuchu i wszytko robię nerwowo, parwie każdą czynność.

Byłam u psychologa, ale na razie tylko na jedenej wizycie. Co to może być? Proszę o pomoc.

Witam serdecznie.

Opisywane przez Panią objawy mogą wskazywać na zaburzenia lękowe. Część z nich wskazuje na zaburzenia o typie lęku społecznego. Osoba cierpiąca na fobię społeczną odczuwa szczególny dyskomfort i zakłopotanie w sytuacjach, w których może być oceniana przez inne osoby. Do takich sytuacji należy np. rozmowa, publiczne wygłaszanie swojego zdania, wykładu, jedzenie w miejscach publicznych.

Do typowych objawów należy drżenie rąk, zaczerwienienie twarzy, wzmożona potliwość. W fobii społecznej typowe jest wyobrażanie sobie krytycznych uwag otoczenia oraz unikanie sytuacji, w których mogłoby dojśc do sytuacji oceny, ,,wystawienia na krytykę". Fobia społeczna najczęściej rozwija się w wieku 11-19 lat. Bodźcem wyzwalającym może być przeżycie sytuacji upokorzenia, ośmieszenia, dewaluacji swojej osoby.

Fobii społecznej dość często towarzyszy depresja. Na objawy depresji mogą wskazywać Pani obniżona samoocena, bezsenność, osłabenie. Polecam Pani wizytę u lekarza psychiatry. Odpowiednio dobrane leki przeciwdepresyjne pomogą uregulować sen i nastrój i pozwolą na opanowanie objawów lęku.

Kluczową rolę w leczeniu fobii społecznej odgrywa psychoterapia, w szczególności poznawczo-behawioralna, która serdecznie Pani polecam. Obecne metody terapeutyczne pozwalają na szybkie i skuteczne wyleczenie zgłaszanych przez Panią objawów.

Z pozdrowieniami.