To tylko anemia czy coś więcej?

Objawy: jestem ciągle zmęczona, rozkojarzona, nic mi się nie chce, byle co mnie stresuje ,mam zawroty głowy, jak wstanę rano z łóżka muszę  ,,rozchodzić,, nogi, bo mnie bolą, palce u stóp mam czasami odrętwiałe, jakby nie swoje, od jakiegoś miesiąca pękają mi kąciki ust, usta są suche i pierwszy raz w życiu pojawiła się na nich opryszczka :( na szyi mam jakieś krostki, jakby małe wybrzuszenia skóry, nic specjalnego ale mnie denerwują :( Pani doktor na dzień dobry kazała prześwietlić żyły (Doppler) - wyszło wszystko ok. Jedyne zalecenie lekarza przeprowadzającego prześwietlenie to kilka odprężających masaży. Poprosiłam o skierowanie na morfologię i wyniki są następujące (może zacznę od wartości, które nie są w normie): hemoglobina 9,1, hematokryt 31,5, MCV 67, MCH 19,4, płytki krwi 510, RDW 18,4. Poza tym wszystkie inne w normie. Na razie nie mogę wziąć wolnego z pracy (pracuję od rana do 21), więc nie mam jak iść na konsultację. Mam 35 lat. 2 dzieci. Nie biorę żadnych leków, jeśli ma to jakieś znaczenie. Będę bardzo wdzięczna za pomoc. Mam już dość takiego życia bez życia  :(

witam serdecznie!

Wyniki badań najlepiej interpretować w całości. Niemniej, z nadesłanych informacji wynika, że cierpi Pani na anemię, najprawdopodobniej z niedoboru żelaza (mała objętość krwinki - MCV). Stąd mogą wynikać Pani dolegliwości. podstawą jest ustalenie skąd niedobór pochodzi - u kobiet najczęściej utrata żelaza związana jest z problemami ginekologicznymi (np. nadmierne krwawienia) lub problemami gastrycznymi (złe wchłanianie żelaza). Proponuję zatem także konsultacje u ginekologa.

Bez wizyty u lekarza trudno będzie Pani pomóc. Może Pani oczywiście zadbać o dietę bogata w żelazo (mięso, produkty zbożowe, zielone warzywa) niemniej przy tak głębokim niedoborze żelaza konieczne jest szybkie włączenie leczenia farmakologicznego.

Zbagatelizowanie sprawy może grozić poważnymi konsekwencjami.

Pozdrawiam serdecznie