Toksoplazmoza, cytomegalia - badania w ciąży

Witam! Jestem w 5 tygodniu ciąży. 29.04.2010 r. zrobiłam badanie na toksoplazmozę. Wyniki: TOXG - 300,0 H IU/ml, norma - 0,0-4,0; TOXM - 0,04 (-) ujemny. W dniu 06.05.br. zrobiłam badania na awidność. Wyniki badania labolatoryjnego: awidność TOXO IgG - wynik wysoki, index: 0,483, awidność niska: in <0,200, a. graniczna: 0,200-0,300. Wynik badania analitycznego: System Vidas TOXO IgM - zaznaczono mi poziomą kreskę, czy to oznacza wynik ujemny? Index: ujemny <0,55, wątpliwy < 0,55-0,65, dodatni >0,65; TOXO IgG - 425,0 IU/ml, N: <4 IU ml. Cytomegalia: wynik badania laboratoryjnego, Vidas: p/ciała CMV IgM - wynik ujemny (TV - 0,09) normy: wynik ujemny - < 0,7, dodatni >0,9, wątpliwy 0,7-0,9; p/ciała CMV IgG - 62,0 UA/ml, normy: wynik ujemny <4, dodatni >6, wątpliwy 4-6. Robiłam również badania na różyczkę, ale czekam jeszcze na wyniki. Czytałam inne pytania i myślę, że mam dobre wyniki, ale chyba kobiety w ciąży są na tyle przewrażliwione, iż chcą, by indywidualnie je o tym zapewniać. Nie jestem wyjątkiem :) i bardzo proszę o fachową interpretację. Dziękuję :)
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wyniki Pani badań są prawidłowe. Jeśli chodzi o toksoplazmozę: ujemny wynik oznaczenia przeciwciał w klasie IgM i dodatni wynik oznaczenia IgG świadczy o tym, że do zarażenia doszło  u Pani w przeszłości, co potwierdza dodatkowo wysoka wartość awidności. Dla rozwijającego się płodu niebezpieczne jest jedynie aktywne, pierwotne zarażenie matki w czasie ciąży, nie ma więc Pani powodów do obaw. "Pozioma kreska" przy wyniku IgM w drugim badaniu zapewne oznacza wynik ujemny - przeciwciała nie zostały wykryte.

Podobnie wyglądają wyniki cytomegalii - nieobecne są "wskaźniki" świeżej infekcji, czyli przeciwciała w klasie IgM. Obecność przeciwciał IgG świadczy natomiast o zakażeniu w przeszłości, które nie zagraża płodowi.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.