Toksoplazmoza przyczyną limfodenopati

Dzień dobry. Mam 20 lat, od 4 miesięcy mam powiększony węzeł chłonny na głowie, a od 2 miesięcy na szyi. Robiłem badania krwi i na toksoplazmozę i wyszło, że to toksoplazmoza węzłowa, ale lekarz nic nie przepisał. Powiedział, że to samo przejdzie, martwię się czy to nie czasem ziarnica złośliwa? Tą chorobę, ile czasu się takie węzły utrzymują? Zauważyłem, że ostatnio zmalały ale dalej się utrzymują. Mam jeszcze pod pachą mały. Hematolog powiedział, że naj. ma 1 cm ten na szyi.

Redakcja abcZdrowie

O powiększonym węźle chłonnym mówimy jeśli jego średnica przekracza 1 cm. Świeże zakażenie T. gondii należy leczyć wyłącznie u kobiet w ciąży i osób z upośledzoną odpornością. W tej chorobie powiększone węzły chłonne mogą się utrzymywać nawet do 12 m-cy. Gdyby cierpiał Pan na ziarnice złośliwą od tak długiego czasu z pewnością pojawiły by się inne objawy tej choroby (np. powiększenie węzłów w innych okolicach,gorączka ubytek masy ciała, nocne poty, stopniowe pogarszanie stanu ogólnego).