Tomografia komputerowa głowy - wyniki

Witam! Kobieta, lat 36. Od jakiegoś czasu miewam silne bóle glowy. U neurologa leczę kręgosup - dyskopatia odcinka lędźwiowego, zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego. Jestem po tomografii komputerowej glowy. Proszę o interpretację wyniku. Obustronnie zwapnienia w gałkach bladych o śr. 3,5 mm. Reszta struktur mózgowia bz. Dodam jeszcze, że od dziecka mam nadkwasotę żolądka, stwierdzony refluks żolądkowo-jelitowy. Biorę N... lub C... Z góry dziękuję za jakąkolwiek informację.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Zwapnienia w strukturach głębokich mózgu (czyli np. w gałkach bladych) mogą występować z bardzo wielu przyczyn. Często pojawiają się one wraz z upływem lat i nie wiążą się wówczas z niczym niepokojącym. Mogą też występować w przypadku zaburzeń przytarczyc, niektórych zakażeń (jak toksoplazmoza), a także w przypadku niektórych bardzo rzadkich chorób neurologicznych występujących rodzinnie. Jeśli nie choruje Pani na żadną z tego rodzaju chorób, to wydaje się, że uwidocznione zwapnienia nie mają wpływu na występujące u Pani silne bóle głowy. Istotny jest fakt, że badanie tomografii komputerowej głowy nie wykazało innych nieprawidłowości. Biorąc pod uwagę dane, jakie Pani podała, możliwe jest, że występujące u Pani bóle głowy są związane ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa szyjnego. Jest to najbardziej prawdopodobne, jeśli ból zlokalizowany jest z tyłu głowy.