Tomografia komputerowa klatki piersiowej a nowotwór płuc

Hypodeksyjna zmiana ok. 68 mm x 31 mm x 35 mm na pograniczu segmentów 2 i 3 płuca prawego, która sięga od wnęki prawej do bocznej ściany klatki piersiowej. Zmiana zlokalizowana na poziomie szczeliny międzypłaci poziomego znacznie uciska na oskrzele do seg. 3 oraz całkowicie zaciskaoskrzela do seg. 4,5 oraz nacieka opłucną na ścianie klatki piersiowej. Cech niedodmy płata środkowego płuca prawego. Śródpiersie przemieszczone na stronę prawą. Dookoła zmiany szczególne w seg. 3 drobnoplamiaste zagęszczenia miąższowe o cechach zmian zapalnych. W wnęce prawej 3 węzły chłonne, największy 10 mm. W śródpiersiu przed tchawicą 3 węzły największy 16 mm.

Nie zadał Pan żadnego pytania związanego z opisem prawdopodobnie TK klatki piersiowej. Na pewno wynik trzeba skonsultować z pulmonologiem i zapewne z torakochirurgiem. Taka zmiana w zakresie prawego płuca jest duża i niestety sugeruje proces nowotworowy. Z opisu wynika, że zmiana zamyka światło oskrzela doprowadzającego powietrze do płata środkowego płuca prawego. Zapewne będzie wymagane leczenie operacyjne i to być może resekcja całego płuca prawego. Niestety, ale proces nowotworowy jest wysoce zaawansowany miejscowo. Co do dalszego postępowania musi zadecydować pulmonolog i torakochirurg.