Torbiel (28 mm) czynnościowa jajnika.

Witam. Zrobiłam ostatnio USG jamy brzusznej, podczas którego wyszło, że w prawym jajniku jest 28 mm torbiel, najprawdopodobniej czynnościowa... Moje pytanie jest takie - byłam wtedy w 11 dniu cyklu, czy możliwe jest, że to było jajeczko, które pękło np. 2 dni później? Lekarz, który robił USG zalecił ponowienie badania w następnym cyklu miesiączkowym... Jaki dzień jest najlepszy do tego typu badania? Teraz pójdę już do ginekologa i na pewno będę miała zrobione USG dopochwowo, jak się do niego przygotować? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź :)

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Badanie ultrasonograficze przezpochowe w przypadku podejrzenia torbieli jajnika powinno się wykonać tuż po zakończenia krwawienia miesięcznego. Istnieje oczywiście szansa, że opisywana zmiana była pęcherzykiem dominującym, jednak należy to zweryfikować w powtórnym badaniu, tak jak zlecił poprzednio lekarz. Bardzo dobrze, że tym razem skierowała się Pani do ginekologa, najlepszym badaniem w tego typu przypadkach jest badanie głowicą dopochwową.

W przypadku torbieli niepodejrzanych o proces złośliwy, podstawowym postępowaniem jest obserwacja. W każdym przypadku torbieli jajnika należy też oznaczyć marker nowotworowy - CA 125. Jest to marker nieswoisty dla procesu złośliwego, jego podwyższenie występuje też w przypadkach stanów zapalnych narządu rodnego, w endometriozie, torbieli krwotocznej i innych. Przed badaniem nie należy się specjalnie przygotowywać - badanie to będzie oceniać jedynie narząd rodny, więc nie należy przychodzić na nie z pełnym pęcherzem moczowym jak w przypadku badania usg jamy brzusznej.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.