Cysta Bakera w kolanie

Witam, od ok 2 tygodni boli mnie pod kolanem (prawym). Ortopeda zrobił mi USG i stwierdził, że mam cystę Bakera. Dostałam zastrzyk (nie wiem jaki), myślałam że mi trochę ulży, ale ból spowodowany cystą Bakera nie ustępuje. Okolicę kolana cały czas chłodzę okładami. Jestem nauczycielem i dla mnie zaczyna się praca, nie wiem co mam dalej robić - zdiagnozowana cysta Bakera cały czas mi dokucza i boję się, że uniemożliwi mi pracę. Jeszcze pójdę na wizytę jedną i lekarz mój idzie na cały miesiąc na urlop. Boję się, że sobie nie poradzę z tą cystą Bakera. Jadąc samochodem boli mnie cała noga od uda do łydki. Proszę o poradę, gdzie mam się jeszcze udać i jakie wyniki mogę zrobić, co mam zażywać (brałam tylko aspirynę). Czy to może być też zakrzepica? Na jakie leczenie muszę się przygotować? Czy cystę Bakera można usunąć i jakimi sposobami? Będę bardzo wdzięczna za każdą informację w tej sprawie. Pozdrawiam.

Skoro ortopeda powiedział, że to torbiel to na pewno jest to torbiel. Zapewne stwierdził u Pani torbiel Bakera. Torbiel Bakera to zbiornik płynu w dole podkolanowym powstały wskutek obrzęku i nagromadzenia się płynu w kaletce mięśnia półścięgnistego lub też wskutek przedostania się ku tyłowi płynu stawowego ze stawu kolanowego z powodu uszkodzenia torebki stawowej stawu kolanowego. Taką torbiel próbuje się leczyć zachowawczo (punkcje z opróżnieniem torbieli i użycie silnie działającego miejscowo sterydu do wnętrza torbieli) lub jeśli takie leczenie nie pomoże operacyjnie (wycięcie torbieli). Jeśli torbiel komunikuje się z jamą stawu kolanowego to niestety, ale leczenie zachowawcze z reguły jest nieskuteczne (trzeba wyciąć całą torbiel wraz z kanałem łączącym ze stawem kolanowym). Pojedyncze nakłucie torbieli raczej także nie przynosi od razu efektu. Trzeba często wykonać kilka takich punkcji z podaniem leku. Lek podany miejscowo nie działa natychmiast tylko zazwyczaj dopiero po kilku dniach. Jeśli nadal utrzymują się u Pani dolegliwości trzeba ponownie skontaktować się z ortopedą. Jeśli ortopeda zadecyduje o usunięciu torbieli to zabieg wykonuje się w warunkach szpitalnych, w znieczuleniu zazwyczaj "do kręgosłupa", klasycznie wycinając torbiel w dole podkolanowym. Hospitalizacja 1-2 dniowa.

Magdalena Mroczek

Najprawdopodobniej lekarz stwierdził u Pani tzw. torbiel Bakera. Ma ona najczęściej postać guzka umiejscowionego z tyłu kolana. Często występuje u osób z nadwagą i otyłych oraz u sportowców. Do powstania torbieli, inaczej też nazywaną cystą, dochodzi w wyniku uszkodzenia torebki stawowej i przemieszczenia się płynu do tyłu kolana. Może też dojść do jej powstania w wyniku uszkodzenia kaletki jednego z mięśni. Torbiel nie jest złośliwa.

Jeśli chodzi o objawy to, poza palpacyjnie wyczuwalnym guzkiem w tylnej części kolana, charakterystyczne jest też zaczerwienie, obrzęk, utrudnione zgięcie kończyny dolnej w kolanie, w taki sposób, że nie można wykonać pełnego zgięcia oraz ból, który nasila się szczególnie przy dłuższym chodzeniu. Czasami może dojść do skurczu łydek.

Jeśli chodzi o leczenie to opiera się ono głównie na rehabilitacji. W pierwszej kolejności należy odciążyć kolano, przez pewien czas unikać intensywnego sportu. Czasami stosuje się też zabiegi tj. jonoforeza, leczenie polem magnetycznym czy ultradźwiękami. Jeśli są one nieskuteczne to lekarz może przy użyciu strzykawki próbować opróżnić torbiel. Zabieg taki trzeba jednak w większości przepadków powtarzać, nie daje on efektów po jednym dniu. Czasami lekarz podaje w okolice torbieli silny steryd. Jeśli wielokrotne punkcje nie pomagają wykonuje się atroskopię czyli zabieg w znieczuleniu ogólnym, w czasie którego torbiel jest wycinana. Ryzyko nawrotów jest jednak cały czas duże.Od pierwszego zabiegu musi upłynąć trochę czasu. Jeśli nadal nie będzie Pani widziała poprawy, w takim razie proszę skontaktować się z ortopedą i zabieg najprawdopodobniej trzeba będzie powtórzyć. Polecam też rehabilitację np. krioterapię czy leczenie ultradźwiękami.