Torbiel dwukomorowa: czy to może być rak?

Witam! Na początku grudnia wyczułam w prawej piersi bardzo duży guz, nie zwlekałam poszłam na usg. Radiolog stwierdził, że widzi torbiel dwukomorową o wielkości 26mmx22mmx15mm - zalecił wykonanie biopsji. Zglosiłam się z tym wynikiem do onkologa, który wykonał biopsję cienkoigłową, przy tym powiedział, że on raczej wyklucza, że to torbiel, bo guz jest za twardy, że ledwo udało mu się coś pobrać, robił kilka nakłuć, ale wysłał pobrany materiał do badania. Zlecił, aby wykonać powtórne USG u innego radiologa, tak też zrobiłam. Na kolejnym USG wykazało, że w tym samym miejscu jest guz 11 mmx10mmx4mm - napisał prawdopodobnie gruczołako-włókniak. Czyli po biopsji guz zmalał aż o 15 mm... Wczoraj miałam wizytę u onkologa, któremu pokazałam wynik powtórnego USG, a on mi pokazał wynik biopsji, który brzmi tak: diagnoza: Cellulae suspectae (wśród krwi - widoczne nieliczne komórki nabłonkowe z cechami atypii komórkowej i jądrowej). Konieczna dalsza diagnostyka zmiany. Proszę mi powiedzieć, czy jest szansa że to nie rak, czy to raczej pewne? Mam wykonać biopsję gruboigłową lub w całości pod znieczuleniem usunąć guzek, zadecyduje lekarz.
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Prawdopodobieństwo raka zależy od kilku czynników, min. wieku pacjentki, czynników ryzyka - np. rak piersi w najbliższej rodzinie, obciążenie genetyczne. W wyniku biopsji opisywane są komórki podejrzane, tzw. atypowe. Nie oznacza to, że jest to nowotwór, gdyż wiele guzków łagodnych może byc zbudowane z atypowych komórek.

Aby stwierdzić na 100% chrakter guzka, konieczna jest dalsza diagnostyka - czyli ocena tkanki guza, a więc albo pobranie wycinka w biopsji gruboigłowej lub wycięcie guzka z całości. Wydaje mi się, że lepiej byłoby wyciąć guzek w całości, zważywszy na jego wielkość. Decyzja będzie należeć do Pani i lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam serdecznie.