Torbiel jajnika

Witam,
mam 30 lat, niedawno zrezygnowałam z antykoncepcji hormonalnej, którą stosowałam przez 7 lat bez przerwy (m***** przez prawie 4 lata, y****** przez 3 lata, n******* przez 4 miesiące), ponieważ chciałabym zajść w ciążę. Niestety zaczęłam odczuwać ból przy stosunkach, a obecnie odczuwam niewielki ból przez cały czas. Po badaniu usg okazało się, że mam 2 cm torbiel na lewym jajniku. Lekarz przepisał mi lek przeciw zapalny m******* i polecił zrobienie badań hormonalnych. Niestety nic więcej nie powiedział. Następna wizytę mam dopiero 07.06.2010.

Bardzo się stresuję, więc chciałabym zadać kilka pytań: czy torbiel może spowodować bezpłodność lub problemy z zajściem w ciążę? Czy mogę zajść w ciążę mimo tej torbieli i czy taka torbiel nie będzie zagrażała wówczas zdrowiu dziecka i prawidłowemu przebiegowi ciąży? Czy mając torbiel można nadal współżyć, czy jest to raczej niewskazane?
Z góry dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam K.

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Torbiel jajnika stwierdzona u Pani w badaniu usg nie jest duża. Nie napisała Pani nic więcej o wyniku badania usg, więc sądzę, że ma budowę prostą, co sugeruje jej łagodny charakter. Tak czy inaczej powinno się wykonać dalszą diagnostykę tzn. kolejne usg przezpochwowe przy kolejnej wizycie oraz oznaczenie markera CA-125. Jest to nieswoisty marker nowotworowy. Nieswoistość polega na tym, że jego podwyższenie występuje również w przypadku stanów zapalnych narządu rodnego, w przypadku endometriozy i innych, nie zawsze świadczy o nowotworze jajnika.

Po wykonaniu tych badań, a także badań hormonalnych zleconych przez lekarza należy podjąć decyzję o dalszym postępowaniu. Z jednej strony mogłoby to być powtórne przyjmowanie antykoncepcji przez pewien czas, co mogłoby spowodować wycofanie się torbieli. Z drugiej strony można przyjąć postępowanie oczekujące i obserwację. W ostateczności, jeśli zmiana by rosła, wykazywała niepokojące cechy lub ból nią wywoływany byłby nieznośny - leczenie polegałoby na laparoskopowym wyłuszczeniu zmiany.

Łagodna torbiel jajnika nie przeszkadza zazwyczaj w zajściu w ciążę. Sytuacje, gdy tak się dzieje dotyczą tzw. torbieli endometrialnej wywołującej zrosty w jamie otrzewnowej mogące powodować niedrożność jajowodów.
Decyzję o staraniu się o dziecko najlepiej przesunąć do rozmowy o tym z ginekologiem Panią prowadzącym.
Sama torbiel, jeśli jest łagodna, w czasie ciąży często zanika lub zmniejsza się. Bardzo rzadko ulega znacznemu powiększeniu i wymaga interwencji chirurgicznej.
Stosunek płciowy nie jest przeciwwskazany, jednak jeśli powoduje bolesne odczucia należy zastanowić się nad wstrzemięźliwością.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.