Torbiel jajnika w czasie przerwy między tabletkami antykoncepcyjnymi

Witam! Mam 27 lat, moim problemem są pojawiające się torbiele na jajnikach.. przez 3 lata non stop brałam tabletki, więc nie było problemu. Zdecydowałam się odstawić tabletki na dobre, cykl miesiączkowy ok 40 - 50 dni. Po pół roku pojawił się ból jajnika i oczywiście torbiel. Nie chciałam wrócić do antykoncepcji więc zastosowano kuracje antybiotykowa, w tydzień po zakończeniu antybiotyku ból powrócił.. i torbiel też. Tym razem w drugim jajniku (6cm), tym razem zdecydowałam się na tabletki. Już 4 miesiąc biorę tabletki, ostatnio zauważyłam ze w przerwie miedzy tabletkami (ok. 5 dnia) kiedy już krwawienie jest właściwie znikome zaczął mnie boleć jajnik (typowy ból jaki miałam przy poprzednich torbielach - kłucie, uczucie posiadania kulki z lewej strony). Zaczęłam właśnie kolejna paczkę i zobaczę w ciągu kilku następnych dni czy będzie poprawa. Moje pytanie brzmi czy jest możliwe pojawienie się torbieli w przerwie miedzy tabletkami ?? Bo jestem na 99% pewna, że to torbiel. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Torbiel jajnika jest zmianą, która klinicznie może objawiać się zaburzeniem cyklu miesiączkowego, krwawieniem z dróg rodnych poza terminem miesiączki, bólem podbrzusza.

Torbiele są zwykle skutkiem zaburzeń hormonalnych. W normalnym cyklu miesięcznym jajeczko dojrzewa w tzw. pęcherzyku Graafa. Pęcherzyk pęka i jajeczko wydostaje się do jajowodu. Zdarza
się jednak, że nie pojawia się hormonalny sygnał do pęknięcia pęcherzyka, który wciąż rośnie, wypełniając się płynem surowiczym. Tak powstaje torbiel. Może ona zaniknąć w kolejnym cyklu, ale zdarza się, że rośnie dalej.

Proponuję dokończyć terapię zleconą przez lekarza prowadzącego a następnie zgłosić się na badanie kontrolne. Nie wszystkie torbiele wiążą się z cyklem hormonalnym kobiety, dlatego też w przypadku niepowodzenia zleconego leczenia należy zastanowić się nad przyczyną torbieli i ewentualnym sposobem leczenia.