Torbiel - jakie są objawy i skutki?

Mam 18 lat i cztery dni temu byłam na rutynowej kontroli u ginekologa. Po badaniu USG stwierdził u mnie torbiel na lewym jajniku wielkości 6 cm. Kazał mi przyjść na kolejną kontrolę po okresie i z pełnym pęcherzem ( jak się domyślam dla lepszego badania USG). Okres występuje u mnie w odstępie czasowym 26 - 28 dni. Obecnie mija 30. dzień i w dalszym ciągu nie dostałam okresu. Pojawiła się bardzo chwilowa i bardzo nikła wydzielina, która jednak nie jest typową wydzieliną okresową. Wczoraj odczuwałam sporadyczny ból podbrzusza w obrębie jajnika. Stąd też nasuwają się moje pytania: jakie niesie ze sobą niebezpieczeństwo wystąpienie torbieli? Co to tak naprawdę jest? Czy jest to niebezpieczne? Czy konieczne jest leczenie lub zabieg osunięcia? Czy wpływa to na opóźnienie okresu? Czy może to wywołać jakieś poważne problemy ze zdrowiem? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Torbielą nazywa się patologiczną jamę otoczoną mniej lub bardziej wyraźnie wykształconą ścianą.
Są to guzki, jakie się tworzą w obrębie jajników. Przeważnie występują u kobiet, które miesiączkują. Torbiele są zwykle skutkiem zaburzeń hormonalnych. Pojedyncza torbiel może utworzyć się na jednym jajniku, lub na obydwu jednocześnie. Może też być ich więcej.

Torbiel jajnika jest zmianą, która klinicznie może objawiać się zaburzeniem cyklu miesiączkowego, krwawieniem z dróg rodnych poza terminem miesiączki, bólem podbrzusza. W części przypadków jednak torbiele są bezobjawowe. W przypadku dużej torbieli, może występować ostry ból podbrzusza, uczucie ucisku na pęcherz, kłopoty z wypróżnianiem się.  Jeśli torbiel pęknie to może powodować wewnętrzne krwawienie lub zakażenie innych narządów w jamie brzusznej.

Leczenie: małe torbiele wymagają regularnej obserwacji przez ginekologa. Duże są leczone głównie hormonalnie, a w przypadku, gdy nie daje to rezultatów, są usuwane metodą operacyjną.

Jeśli torbiel nie jest leczona, może osiągnąć znaczne rozmiary, może także zaniknąć w kolejnym cyklu jeśli przyczyna była hormonalna.

Redakcja abcZdrowie.pl