Torbiel korowa na nerce w badaniu tomografii komputerowej

Witam! W czasie tomografii komputerowej stwierdzono: "W dolnej części nerki prawej twór guzowaty wielkości ok. 29x25mm, ulegający niejednorodnemu, intensywnemu wzmocnieniu kontrastowemu, uwypuklający się poza zarysy nerki. W tkance tłuszczowej przynerkowej w okolicy guza drobne pasmowate zagęszczenie. Poza tym w nerce prawej widoczne pojedyncze, drobne torbiele korowe. W środkowo-grzbietowej części nerki lewej torbiel korowa śr. 23mm z drobnym zwapnieniem w ścianie i dyskretnym odcinkowym wzmocnieniem ściany - torbiel korowa nieprosta. W nerce lewej widocznych jest również kilka torbieli korowych prostych śr, do 12mm. Poza tym nerka lewa o prawidłowym wzmocnieniu kontrastowym. Po 7 min po podaniu środka kontrastowego mocz cieniujący widoczny w nieposzerzonych UKM-ach obustronnie." ..."Obecności powiększonych węzłów chłonnych, wolnego i otorbionego płynu w jamie brzusznej nie wykazano. Natomiast badania ogólne moczu i krwi są w normie. Czy w takiej sytuacji konieczne jest usunięcie "tworu guzowatego" na prawej nerce? Co robić z pozostałymi torbielami, zwłaszcza torbielą korową o śr. 23mm na nerce lewej? Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Z wyrazami szacunku, BN

Witam! Wyniki wymagają konsultacji nefrologicznej. Zmiana guzowata może należeć do złośliwych - najczęściej jest to rak jasnokomórkowy - wymagający leczenia operacyjnego, może też być zmianą łagodną - najczęściej angiomyolipoma - wtedy wystarczy obserwacja zmiany. Torbiel ze zwapnieniami i odcinkowym wzmocnieniem ściany również jest zmianą podejrzaną. Całość obrazu wymagać będzie najpewniej konsultacji zespołu specjalistów oraz pogłębienia diagnostyki. Pozdrawiam