Torbiel na lewym jajniku: czy powinnam się niepokoić?

Na lewym jajniku mam torbiel krwotoczną (37mm). Wg lekarza, u którego byłam, to nic groźnego i powinno się wchłonąć. Na pierwszej wizycie torbiel miała rozmiar 30 mm. Lekarz przepisał mi czopki D*****, ale torbiel się powiększyła. Mam przyjść po miesiączce. Różne rzeczy o tym piszą i nie wiem do końca, czy mam się czym stresować. Staram się o dziecko, ale o seksie właściwie nie ma mowy, bo strasznie boli. Proszę o pomoc. Na różnych forach dziewczyny piszą o swoich doświadczeniach z lekarzami, diagnozami i leczeniem. Piszą nawet o usuwaniu jajników. Czego mogę się naprawdę spodziewać?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Proszę się nie niepokoić. Jeśli lekarz zdecydował, że wystarczy obserwacja, widocznie miał do tego powody. Jest to standardowe postępowanie w takiej sytuacji. Operacja jest konieczna tylko wtedy, gdy jest ryzyko nowotworowe lub duże ryzyko pęknięcia torbieli, czy też ucisku na inne narządy. Najbardziej miarodajny obraz będzie właśnie po miesiączce. Wtedy lekarz najprawdopodobniej zdecyduje, co dalej. Jeśli chodzi o metody operacyjne, u młodych kobiet, planujących potomstwo, jeśli zachodzi taka potrzeba, operacje przeprowadza się metodą laparoskopową. Operacja klasyczna i usunięcie jajnika to ostateczność, w przypadku wcześniej wspomnianego ryzyka nowotworowego lub komplikacji.
Pozdrawiam!