Torbiel w nerce

Witam. Mój tata (61 lat) otrzymał następujące wyniki USG układu moczowego:  w lewej nerce w dolnym końcu torbiel obwodowa 70 mm i poszerzenie kielicha dolnego. W pęcherzu moczowym przyścienne nawarstwienie 30 x 9 mm - papilloma susp. Gruczoł krokowy ze zwapnieniami (szczegolnie w prawym placie), wymiary 49 x 33 x 37 mm. Chciałabym się dowiedzieć, jak można to leczyć? Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Z poważaniem, Joanna
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Wymiary gruczołu krokowego są w granicach normy dla osoby > 60 roku życia (45 x 35 x 35mm). Także drobnymi zwapnieniami nie należy się przejmować. 7-centymetrowa torbiel w nerce jest większym problemem. Torbieli, nawet tak dużych nie "rusza się", jeśli nie dają objawów. Natomiast poszerzenie kielicha sugeruje, że może ona uciskać na miąższ nerki, w przyszłości upośledzając jego funkcję.

W tej sytuacji może być konieczne zdrenowanie tej torbieli (zabieg bezpieczny, pod kontrolą USG). Natomiast "znalezisko" w pęcherzu oznacza, że lekarz wykonujący badanie USG jedynie PODEJRZEWA obecność brodawczaka pęcherza moczowego (owo susp. oznacza podejrzenie).

Brodawczak to najłagodniejszy z możliwych nowotworów rozwijających się w pęcherzu. Dla potwierdzenia lub obalenia tej diagnozy i - ewentualnie - daleszego leczenia należy bezwzględnie udać się do lekarza urologa. On także zadecyduje, jak postępować z wykrytą torbielą nerki.