Torbiel w piersi
Witam serdecznie! Mam 29 lat. Badając sobie piersi, wyczułam guzek. Zrobiłam USG i proszę o pomoc w interpretacji wyniku badań: Piersi o utkaniu mieszanym gruczołowo-tłuszczowym. W piersi prawej na godzinie 11, blisko otoczki brodawki, hypoechogeniczna zmiana ogniskowa wielkości ok. 5 mm - najpewniej drobna torbiel. Pierś lewa bez zmian ogniskowych. Węzły chłonne pachowe niepowiększone. Proponuję badanie kontrolne za 6 miesięcy. Czy z tym wynikiem muszę zgłosić się do onkologa, czy mam tylko powtórzyć badanie za pół roku? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Profilaktyka raka prostaty
Szanowna Pani!
W przypadku podejrzenia torbieli piersi o niewielkich rozmiarach, wskazana jest obserwacja i kontrolne badanie lekarskie + USG piersi za 6 miesięcy. Jeżeli w najbliższej rodzinie były przypadki raka piersi, kontrolna wizyta może być przeprowadzona nawet wcześniej - po 3 miesiącach. W chwili obecnej nie ma jednak powodów do niepokoju, torbiel jest zmianą łagodną, niewymagającą zwykle interwencji chirurgicznej.