Torbiel włosowa - jak ją wyleczyć?

Witam serdecznie! Mniej więcej 3 dni temu na moim prawym pośladku, dokładnie nad szparą pośladkową wyrosły mi 2 małe guzki - były bardzo gorące, dodatkowo były do tego stopnia dokuczliwe, że nie potrafiłem bez bólu chodzić, stać czy siedzieć - najwygodniejszą pozycją była pozycja leżąca, na brzuchu. Po 2 dniach (wczoraj) zgłosiłem się do internisty, który określił moją zmianę jako ropień i wysłał mnie do poradni chirurgicznej, będącej po sąsiedzku. Tam chirurg określił jednak moją zmianę jako torbiel włosową i uznał, że może mi ją "dziabnąć". Tak też się stało, bolało, ale jak powiedział - wylało się ponad pół szklanki ropy. Ranę zostawił otwartą, pielęgniarka nałożyła sączek i opatrunek. Tego dnia opatrunek był mocno krwawiący, miałem się zgłosić dnia dzisiejszego na zmianę opatrunku. Opatrunek został zmieniony, rana już nie podkrwawia, zostały mi zalecone "nasiadówki" z szarym mydłem i zażywanie antybiotyków oraz zgłoszenie się na kontrolę za tydzień, celem określenia, czy trzeba będzie coś dalej z tym robić, czy też nie. Moje pytanie jest następujące - słyszałem, że nacięcie torbieli celem wyleczenia jest niewystarczające i w 100% przypadków wymagane jest jej chirurgiczne usunięcie z pozostawieniem otwartej rany do ziarninowania. Czy tak faktycznie jest? Jeśli tak, to na jakiej zasadzie się to odbywa? Jak długo trwa operacja, na jakim znieczuleniu jest ona przeprowadzana? Jak długo goi się taka rana po operacji i czy możliwe są wznowy tego stanu? Przyznaję szczerze, że absolutnie nie chciałbym już przeżywać tego po raz kolejny i zrobię wszysto, by raz na zawsze się tego pozbyć. Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Sądząc z opisu zmiana pojawiła sie po raz pierwszy. Trudno więc zakładać od razu iż miałaby charakter nawrotowy...
Jeśli rozpoznano torbiel włosową u Pana to postępowanie, które zastosowano wydaje się być jak najbardziej prawidłowe. Gdyby zmiany miały charakter nawrotowy lekarz w znieczuleniu miejscowym usuwa zmienione tkanki, a powstałe miejsce przepłukuje się roztworami odkażającymi.
Gdyby takie postępowanie się nie powiodło - rozpatruje się wówczas szersze opracowanie chirurgicznie okolicy lędźwiowo-krzyżowej, z przeszczepem skóry, co zwykle wiąże się z 2 - 4-dniowym pobytem w szpitalu. Zmiany usuwa się w znieczuleniu ogólnym.

Trobiel włosowa zwykle dotyczy ludzi młodych prowadzących siedzący tryb życia. Duży wpływ ma przestrzeganie zasad higieny oraz nadmierna potliwość.