Torbiel włosowa raz jeszcze

Poniżej przesyłam wcześniejsze pytanie wraz z odpowiedzią. Chciałem jednak o coś dopytać. Chirurg delikatnie naciął miejsce i w tę torbiel włożył lekarstwo. W związku z powyższym mam pytanie. 1. Czy to oznacza, że podleczą to miejsce, by je potem usunąć? 2. Czy jest konieczne, tak jak mnie poinformowano, ciągłe golenie pośladków (a jak tak, to gdzie, bo powiem szczerze, nie mam pojęcia)? 3. Czy możliwa jest kąpiel w obecnej sytuacji, gdy mam w to miejsce wsadzone lekarstwo (miejsce to nie było zszyte, a jedynie założony mam opatrunek) Patryk. Szczecin Około dwóch miesięcy temu miałem zabieg polegający na wycięciu torbieli włosowej (przepraszam, jeżeli źle nazwałem) na pośladku. Próbka była wysłana do badania i nie stwierdzono złośliwości. Miejsce po wycięciu miałem zaszyte. Od paru dni w tym miejscu gromadzi mi się i wycieka płyn o konsystencji ropy z krwią. Miejsce to pobolewa mnie i mam wrażenie, że uciska na kość ogonową. Proszę o informację, co to może oznaczać. Rozumiem, że ponownie będzie potrzebne oczyszczenie rany, ale czy kolejne wycinanie? Pobyt w szpitalu? Zwolnienie lekarskie? Jak długo? Czy nawroty mogą być spowodowane złośliwością, skoro wcześniejsze badania wskazywały na brak złośliwości (szczególnie po tak krótkim okresie). Proszę o pilną odpowiedź. Udaje się dzisiaj do chirurga i nie mam pojęcia czego oczekiwać, czego się spodziewać. Z góry bardzo dziękuję. Lekarz Sebastian Jamrozy: Witam serdecznie. Zmiana rozpoznana u Pana to torbiel krzyżowa (włosowa), która powstaje przez wrośnięcie włosa w okolicy kości krzyżowej. Dochodzi następnie do otorbienia włosa, a po pewnym czasie do zakażenia i zropienia torbieli. Torbiel krzyżowa nie jest schorzeniem nowotworowym. Po zabiegu usunięcia torbieli dochodzi często do ponownego zropienia - co prawdopodobnie zdarzyło się w Pana przypadku. Konieczna będzie wizyta u chirurga, który zapewne natnie i zdrenuje torbiel. Niewykluczone, że po wyleczeniu zropiałej torbieli zostanie Pan ponownie skierowany na zabieg operacyjny jej wycięcia.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdeczne.

Bardzo prawdopodobne, że po przeleczeniu antybiotykiem zostanie Pan ponownie skierowany na  zabieg, decyzja pozostaje w gestii lekarza prowadzącego. Golenie pośladków zalecono, aby zapobiec wrastaniu kolejnych włosów i tworzeniu torbieli, powinno obejmować przede wszystkim skórę w okolicy kości krzyżowej. Nie jest wskazane intensywne namaczanie okolicy naciętej torbieli, może Pan brać prysznic, unikając wycierania okolicy krzyżowej ręcznikiem, na czas kąpieli można założyć opatrunek z jałowej gazy.