Torbiele na jajnikach - czy to rak?

U mojej siostry wykryto torbiele na jajnikach. Dostała skierowanie na badanie ca125. Wynik to 135. Czy to jest rak i jaki?

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Przyczyn podwyższonego poziomu Ca 125 jest bardzo dużo. Należą do nich m.in. rak jajnika, rak trzonu macicy, rak jajowodu, rak piersi, rak płuca, rak przełyku, rak żołądka, rak wątroby. Ponadto poziom Ca 125 wzrasta podczas miesiączki, w ciąży, przy torbielach jajników, zapalnieniu narządów miednicy, marskości wątroby, wodobrzuszu oraz endometriozie.  Jednak przy nowotworach poziom Ca125 jest dużo wyższy, niż w przypadku Pani siostry. Najprawdopodobniej ma to związek z wykrytymi wcześniej torbielami jajników.
Pozdrawiam