Torbiele rozedmowe - co to jest?

Mój tata ma 73 lat, przez 50 lat palił i pił. Od 3 lat nie pali. Po TK okazało się: "W obu płucach liczne drobne torbiele rozedmowe. Ściany oskrzeli pogrubiałe jak w przewlekłym nieżycie. Drobne zmiany włókniste u podstawy i w szczytach obu płuc. Dwa podopłucnowe zwapnienia wlk. do 6 mm w seg. 10 płuca lewego. Obustronne zrosty osierdziowo-opłucnowe. Poza tym bez innych zmian ogniskowych. Hypodensyjny węzeł chłonny podostrogowy wlk. 43 x 30 x 55 mm ze skupiskiem zwapnień wlk. 16 x 10 mm. W dolnym biegunie prawej wnęki dwa hypodensyjne węzły chłonne wlk. 23 x 21 x 20 mm i 22 x 16 x 13 mm. Opisane węzły chłonne ulegają wzmocnieniu pokontrastowemu. Owalny kształt węzłów i ich densyjność sugerują przebudowę metastatyczną. Pozostałe węzły chłonne śródpiersia niepowiększone. Powyżej pnia t. płucnej przylegająca do aorty występująca od strony przednio-lewobocznej zmiana o charakterze torbieli śródpiersia wlk. 56 x 27 x 48 mm.

Poza tym widoczne uwapnione zmiany miażdżycowe w ścianie aorty i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego. W wątrobie w zakresie objętym badaniem widoczne liczne, drobne (najw. 12 mm) ogniska hypodensyjne - torbiele lub meta - do weryfikacji w badaniu USG." Tata ostatnio schudł około 5 kg, chociaż ma apetyt. Ma również kaszel (ale nie cały czas), CRP miał trzydzieści parę jednostek. Po tych wynikach dostał skierowanie do szpitala na oddział chorób płuc. W pon. 15. 04 ma iść do szpitala. Proszę o interpretację wyników. Tata nigdy wcześniej nie chorował i nie leczył się na nic.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, zmiany opisywane jako liczne torbiele rozedmowe a także obustronne zrosty osierdziowo-opłucnowe są wynikiem procesów zachodzących w miąższy płucnym przez lata. Zapalenia płuc, infekcje bakteryjne i wirusowe, a przede wszystkim wieloletnie palenie papierosów powoduje powstanie właśnie takich, upośledzających funkcję zmian. Stąd obecnie może występować kaszel, duszność, uczucie zmniejszenia pojemności oddechowej.

Odnosząc się do pozostałych wyników badania TK muszę przyznać iż wizyta u pulmonologa jest bezwzględnie konieczna. Pomimo braku jednoznacznego ogniska pierwotnego w płucach, wykryto liczne zmiany odpowiadające przerzutom nowotworowym, zarówno do węzłów chłonnych, jak i do wątroby. Wzmocnienie pokontrastowe i obecności zwapniej jednoznacznie wskazują na proces nowotworowy. Należy pamiętać jednak iż stwierdzenie to nie oznacza zróżnicowania zmiany. Na obecną chwilę nie można stwierdzić czy jest to zmiana złośliwa czy łagodna, ponieważ nie mamy 100% potwierdzenia. Muszę jednak przypomnieć iż wieloletnie palenie papierosów wpływa niekorzystnie na rokowanie w tym przypadku.