Trądzik dorosłych a hormony
Dzień dobry. Mam 35 lat. Po nieudanych 7 latach leczenia trądziku, lekarz zaproponował mi tabletki antykoncepcyjne, po których poprawa była niesamowita- cera bez skazy. Jednak, gdy odstawiłam je po 2 latach, trądzik zaraz po 2 miesiącach powrócił, więc zaczęłam znowu je brać i tak zażywam do dzisiaj, w sumie będzie już 8 lat. Robię co roku wszystkie badania kontrole (morfologia, cytologia , usg piersi, D-dimery), które są w normie, jednak zauważyłam pajączki na nogach i czasami puchną mi kostki. Wiążę to ze stosowaniem tabletek. Wiem, że trądzik powróci i moje pytanie - czy jest jakakolwiek szansa, żeby wyleczyć go innymi środkami niż hormony, czy poprawa po tabletkach to dowód, że mam trądzik przez zaburzenia hormonalne? Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu
Objawy trądziku pospolitego
Trądzik pospolity to zmora wielu nastolatków. Objawia się nieestetycznymi krostkami, które w dużej ilości pojawiają się na twarzy. Obejrzyj nasz film i dowiedz się, jak jeszcze objawia się trądzik.
Jeśli obserwuje Pani taką dużą poprawę podczas stosowania preparatów antykoncepcyjnych, to zapewne zaburzenia hormonalne są przyczyną powstawania zmian trądzikowych.
Zawsze może Pani podjąć próbę odstawienia preparatu i leczenia miejscowego. W przypadku nasilonych zmian , o ile nie planuje Pani ciąży w najbliższym czasie, dobrym rozwiązaniem o wysokiej skuteczności jest też terapia  ogólna izotretynoiną.
Witam czy przy stosowaniu terapii doustnej wykonywane były jakiekolwiek zabiegi medyczne np.peelingi?
Na pajączki na nogach można wykonać skleroterapię.
Proszę zacząć wizytę od konsultacji u lekarza medycyny estetycznej , bądź dermatologa. Skóra zostanie dokładnie obejrzana i zbadana, zostaną dobrane jak najodpowiedniejsze metody leczenia. Najskuteczniejszą metodą na blizny i trądzik jest zastosowanie peelingów medycznych w połączeniu z lekami do stosowania na skórę odpowiednio dobranymi do stanu skóry.
Można wykonać badania helicobacter pylori, badania na posiew bakteriologiczny oraz odwiedzić dobrego dermatologa, który dobierze terapię lekową doustną oraz preparaty do smarowania na skórę.