Trudności w nawiązywaniu kontaktów - czy powinienem iść do psychologa?

Zacznę od tego, że obecnie mam 23 lata. Jestem nieśmiałą osobą praktycznie od zawsze. Nigdy nie radziłem sobie z nawiązywaniem nowych znajomości. Dotychczas jakoś sobie z tym dawałem radę. Miałem kilku znajomych, ale raczej tylko na czas zajęć w szkole/na uczelni. Poza nią zamykałem się w swoim świecie. Czasami miałem chwile załamania, jednak były one krótkotrwałe, i zazwyczaj jakoś udawało mi się je pokonać. Jednak od pewnego czasu nie jestem w stanie się opanować. Nie mogę skupić się na rzeczach, którymi dotychczas zajmowałem swój czas (filmy, książki, gry itp.). Nawet nauka nie jest w stanie zająć moich myśli... Nie widzę sensu czy celu w tym co robię. Czuję, że chciałbym poznać kogoś, kto być może nadałby sens mojemu życiu, jednak nie mam pojęcia czy jestem w stanie komuś się spodobać, i w jaki sposób się przełamać... Czy powinienem iść ze swoim problemem do psychologa i czy ew. terapia jest w stanie mi jakoś pomóc?

Witam!

Trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych mogą wywoływać wiele problemów psychicznych. Do życia potrzebni nam są inni ludzie. Nie sądzę, żeby był Pan nieatrakcyjny dla otoczenia. Problem może tkwić w Pana zachowaniu i wycofaniu. Kiedy zamyka się Pan we własnym świecie, wtedy może Pan nie zauważyć tego, że ktoś faktycznie chce z Panem się zaprzyjaźnić czy zbliżyć do Pana. Izolując się od innych może Pan ich nieświadomie odpychać.

Warto popracować nad tym problemem i przełamać swoje wewnętrzne opory. Może Pan podjąć się pracy nad tymi trudnościami z psychologiem. Będzie to na pewno dobra lekcja komunikacji społecznej i budowania relacji międzyludzkich. Oprócz tego będzie Pan mógł pracować nad swoją samooceną, otwartością oraz pewnością siebie. To ważne elementy, które pomagają w nawiązywaniu znajomości. Oprócz kontaktu z psychologiem warto samodzielnie wpływać na zmianę sytuacji. Informacje na temat samooceny oraz komunikacji społecznej uzyska Pan z Internetu lub poradników psychologicznych.

Warto także wziąć udział w warsztatach i treningach komunikacji społecznej, radzenia sobie w trudnych sytuacjach czy samorozwoju. Informacje i zdolności nabyte na takich zajęciach także mogą ułatwić Panu radzenie sobie w sytuacjach społecznych i nawiązywanie wartościowych relacji z innymi osobami.

Pozdrawiam

Witam,
wskazana jest pomoc specjalistyczna, z psychoterapeutą łatwiej będzie rozwiązać problem.

Pozdrawiam serdecznie