Trudności w oddychaniu przy wzmożonym wysiłku fizycznym

Witam. Mam 32 lata, regularnie uprawiam sport rekreacyjnie (jazda rowerem ok 5 - 7h tygodniowo/ nordic walking). Od około pół roku zaraz po rozpoczęciu wysiłku miałam problem z oddychaniem- musiałam "łapać" powietrze, tak jakby miało mi go zabraknąć. Zgłosiłam się lekarza. Stwierdził, że to może być astma.Dostałam leki, poprawę odczuwałam po Ventolinie. Miałam wykonaną spirometrię, także po prowokacji wysiłkiem - spirometria jednak nie wykazała astmy, nie zapisały się żadne cechy obturacji. Obecnie prowadzę obserwację wartości PEF- wynoszą około 270-310. Lekarz prowadzący na tym etapie raczej astmę wyklucza. A dla mnie problem istnieje, gdyż z trudem uprawiam sport.Dodam, że 1,5 miesiąca temu byłam w Tatrach, wchodzenie na szczyty było dla mnie wielkim wysiłkiem oddechowym, praktycznie od samego początku szlaku wszyscy mnie mijali, bo ja łapałam oddech,brakowało mi powietrza. Robiłam dodatkowo usg serca- wynik dobry. bardzo bym chciała wiedzieć, dlaczego tak się dzieje? Z góry dziękuję za odpowiedź. Trufla77

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Jedzenie może zwiększać ryzyko alergii! Zobacz, na co uważać

Dietetyk kliniczny Iwona Wierzbicka mówi o tym, jakie produkty spożywcze mogą wywoływać alergie. Ryzykowne mogą być: jaja, kolorowe barwniki spożywcze i produkty paczkowane zawierające glutaminian sodu wywołujący reakcje alergiczne. Oprócz tego warzywa takie, jak bakłażany, papryka, pomidory czy ziemniaki przyczyniają się do rozszczelnienia jelita, co może wywołać róznego rodzaju alergie.

Szanowna Pani,

Nie odpowiem Pani co jest przyczyną dolegliwości, gdyż niezbędna do tego byłaby szersza diagnostyka.
Jeśli wykluczono by u Pani astmę-chociaż na tym etapie jeszcze do tego nie doszło-można by podejrzewać powysiłkowy skurcz oskrzeli. Jest to obturacja występująca po wysiłku u osób nie chorujących na astmę. Według relacji w badaniu spirometrycznym nie wykrywano obturacji. Jednak odczuwała Pani poprawę po leku rozkurczającym oskrzela. Sprawa występowania obturacji jest tu więc dyskusyjna.

Dusznośc może być też spowodowana wieloma innymi stanami, m.in. niedokrwistością.

W celu znalezienia przyczyny , należałoby poszerzyć diagnostykę, zaczynając od najprostszego badania , jakim jest morfologia krwi.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty