Trudności w zajściu w ciążę od dwóch lat

Mam pytanie, mam 26 lat i prubuje zajść w ciąże i nie mogę już od 2 lat, proszę o pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Dwa lata to już dość długi czas starań. Przyjmuje się, że jeśli para jest płodna, to do zaistnienia ciąży powinno dojść najdalej po roku regularnego współżycia (choć nieraz nawet w pełni zdrowi małżonkowie muszą czekać dobrych kilka lat, nim dojdzie do upragnionej ciąży). Po roku wdrażamy diagnostykę niepłodności. Najczęstsze przczyny to zaburzenia hormonalne, niedrożność jajowodów, endometrioza oraz zmniejszona liczba prawidłowych plemników w nasieniu. Jednak zanim rozpoczną Państwo, wraz z lekarzem, poszukiwanie przyczyn dotychczasowego niepowodzenia w poczęciu, powinni Państwo upewnić się, że Wasze starania są wystarczające. Być może nie współżyją Państwo wystarczająco często, albo robią to w niepłodnej fazie cyklu? Ponadto, istnieje wiele czynników istotnie zmniejszających płodność, które można wyeliminować, jak: palenie papierosów (negatywnie wpływa na płodność u obu partnerów), kontakt z substancjami chemicznymi (ropa naftowa, lakiery, gazy spawalnicze, pestycydy), praca w zasięgu pól elektromagnetycznych, wysokie temperatury (np. kąpiele w gorącej wodzie, noszenie obcisłych majtek, spodni)- szczególnie szkodliwe dla jakości nasienia, nadużywanie alkoholu. Zajście w ciążę może być też trudniejsze w przypadku występowania różnych zaburzeń niezwiązanych bezpośrednio z układem rorodczym, jak choroby tarczycy czy schorzenia autoimmunologiczne. Jeśli nie chorują Państwo i nie narażają się na żadne z wymienionych wyżej szkodliwych czynników, radzę udać się do lekarza ginekologa, który pomoże znaleźć i usunąć przyczynę dotychczasowych problemów z poczęciem. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!