Trudności z zajściem w ciążę w wieku 38 lat

Witam!

Mam 38 lat i 7-letniego syna. Z moim mężem staram się o drugie dziecko i nie wychodzi. Robiłam poziom hormonów w pierwszy dzień miesiączki, FSH 5,3; LH 2,8; prolactyna 14,3; estradiol 49; progresterone 0,57; testosterone 0,80; AMH 4,80. Miesiączki mam prawie regularne - 13 styczeń, 13 luty, 16 marzec. Biorę kwas foliowy, co dała mi francuska lekarka, bo jestem na terenie Francji. Czasem trudno z porozumieniem. Proszę o informację, co robić dalej, czy to wczesna menopauza i nie mogę mieć więcej dzieci?

Witam serdecznie!

Niestety przytoczone wyniki badań są niemiarodajne. Po pierwsze, nie podała Pani jednostek, w których podane zostały wyniki. Po drugie, badania zostały wykonane nieprawidłowo. Oznaczenie FSH, LH, estradiololu powinno mieć miejsce w 3 dniu cyklu. Progesteron oznaczany na początku cyklu nie ma właściwie żadnej wartości diagnostycznej. Badanie to powinno być wykonane między 21 a 23 dniem cyklu. Nie chcąc źle interpretować wyników (brak jednostek) chciałabym jedynie zwrócić uwagę, na obniżony stosunek LH/FSH. Prawidłowo powinien wynosić on około 1. W Pani przypadku wynosi on 0,52, co pozwala wysunąć podejrzenie niewydolności przysadki. W obecnej sytuacji wskazane jest powtórzenie badań w odpowiednich dniach cyklu, tzw pełen profil hormonalny. Kwas foliowy zalecany jest każdej pacjentce starającej się o ciążę. Jego suplementacja obniża ryzyko wystąpienia wad układu nerwowego u dziecka.

Pozdrawiam