Trzylatek nie mówi - co robić?

Witam,

jestem mamą przeszło trzyletniego chłopca. Od samego początku był spokojny, mało płakał, prawie się nie uśmiechał, nie reagował na obecność kogoś w okolicy. Do obcych był bardzo nieufny, płakał. Teraz jest jeszcze gorzej, nie mówi, chociaż dużo rozumie. Ma niedosłuch na jedno ucho, ale to wyklucza to, że nie mówi. Jest pod kontrolą neurologa, miał badanie eeg i nie wykazało odstępstwa od normy. Zabawa mojego dziecka polega na tym, że np. układa książki jedną na drugą albo przegląda je i układa jak w schemacie jedna na drugą, lubi mazać w zeszycie, lubi słuchowiska dla dzieci, natomiast nie lubi radia lubi oglądać bajki, ale tylko te dla małych dzieci. Robi w pampersa, co jest dodatkowym minusem.

Proszę o odpowiedź, pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Witam

Opisane przez Panią zachowania: brak rozwoju mowy, brak reakcji na pojawianie się nowych osób, brak uśmiechu, schematyczna zabawa (szeregowanie książeczek) sugerują nieprawidłowości w rozwoju dziecka i mogą być objawem autyzmu. Nie wiem, jak wyglądają jego kontakty z rówieśnikami, czy zauważa różne stany emocjonalne u innych i adekwatnie na nie reaguje, czy pokazuje, co mu się podoba, czy naśladuje, czy posługuje się gestami, co rozumie, jak reaguje na swoje imię itp, dlatego nie potrafię  odpowiedzieć konkretnie za Pani pytanie, czy to jest autyzm.

Radzę skonsultować się z psychologiem (w poradni psychologiczno-pedagogicznej, poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, poradni dla osób z autyzmem - w zależności od placówek będących w Waszym miejscu zamieszkania), który na podstawie szczegółowego wywiadu oraz obserwacji oceni funkcjonowanie chłopca, a także da Pani wskazówki, jak wspomagać jego rozwój. Proszę rozważyć współpracę z logopedą lub neurologopedą.

Życzę powodzenia.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Konieczna jest konsultacja logopedyczna i rozpoczęcie terapii. Jeśli logopeda zauważy jakieś nieprawidłowości to zapewne zasugeruje badanie psychologiczne.
Pozdrawiam AM