Twarda macica w 17 tygodniu - jaka jest szansa, że donoszę ciążę?

Witam,
podczas ostatniej wizyty u ginekologa (9.05) pani dr stwierdziła, że mam twardą macicę. Dostałam luteinę 2x2 i w razie potrzeby mogę zażywać też NoSpę.
Mam kilka pytań.
1. Czy jest szansa, że macica "zmięknie", czy zostanie już taka do porodu?
2. Czy mimo tego że macica jest twarda, będzie normalnie rosła wraz z brzuchem?
3. Czy przez to, że jest twarda, będę czuła ruchy płodu?
Dodam, że nie mam żadnych skurczy (a przynajmniej takich wyczuwalnych), czasami czuję delikatne krótkotrwałe ukłucia w macicy. Brzuch mi się nie stawia, bo go jeszcze nie mam widocznego. Jak leżę na plecach, to się da wyczuć, że jest ta macica twarda. A czy póki szyjka jest ok, to jest w porządku? Czy taka twarda macica to jakiś normalny przypadek w ciąży, czy jestem jakimś wyjątkiem? Jaka jest szansa, że donoszę ciążę?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Macica twardnieje w kilku sytuacjach. Do rozpoznania przyczyny konieczna jest możliwość Pani zbadania i uszczegółowienia wywiadu. Konieczne jest ustalenie występowania objawów towarzyszących, takich jak ból, plamienie, mrowienie.

Ze względu na brak informacji na temat objawów towarzyszących można przypuszczać, że przyczyną twardnienia macicy są skurcze Braxtona-Hicksa, skurcze fizjologiczne przygotowujące macicę do porodu.

W przypadku występowania bólu, mrowienia czy plamienia konieczna jest pilna wizyta u lekarza, w celu wykluczenia poronienia czy porodu przedwczesnego.

Prawidłowa szyjka macicy jest dobrym objawem rokowniczym. Ze względu na brak zaleceń lekarza do częstszych wizyt nie widzę podstaw do niepokoju. Należy jednak pamiętać o regularnym przyjmowaniu leków rozkurczowych, które zmniejszą napięcie macicy.

Pozdrawiam