Twardnienie brzucha podczas oddawania moczu w zagrożonej ciąży

Witam! Jestem w 30 tygodniu ciąży, która jest zagrożona. Przy oddawaniu moczu boli mnie pochwa a brzuch robi się twardy, a dziecko tak jakby zwijało się w kłębek. Czasem też jak wstaję to z bólu nie mogę się wyprostować. Co mam robić i co to może oznaczać? Czasem też czuję jak pulsuje mi brzuch bardzo delikatnie, tak jakbym czuła bicie serduszka dziecka. Czy powinnam zgłosić się do szpitala?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Powinna Pani zgłosić się do szpitala. Opisywane objawy mogą świadczyć o zbliżaniu się porodu. Twardnienie, pulsowanie w brzuchu to prawdopowobnie skurcze macicy. Nie napisała Pani o częstotliwości tych odczuć. Nieregularne, bezbolesne skurcze mogą  występować w czasie ciąży i jest to stan prawidłowy (tzw. skurcze Braxtona-Hicksa), ale jeśli stają się regularne, nasilają się i towarzyszy im ból to znaczy że może rozpoczynać się poród! Pulsowanie które Pani odczuwa to może być po prostu czkawka u dziecka. Uczucie pulsowania może też towarzyszyć ruchom dziecka w macicy. Odczuwanie ruchów jest jak najbardziej pożądane w ciąży, ale jeśli nagle nasilają się (lub przeciwnie - ustają) i towarzyszy im ból, może to oznaczać przedwczesne odklejanie się łożsyka (w tym przypadku często obecne jest też krwawienie). Wtedy również grozi poród przedwczesny i należy jak najszybciej udać się do szpitala!