Tycie podczas ćwiczeń fizycznych i odchudzania

Pytanie do dietetyka. Czemu kiedy jem co chcę i nie zwracam uwagi na wartości produktów, spożywam słodycze itp a przy tym nie ruszam się to chudnę a gdy podejmuję aktywność fizyczną (rower, bieganie, spacery, fitness), uważam na to co jem to tyję? Dodam, że argument o większej wadze mięśni niż tłuszczu raczej odpada, bo w tak krótkim czasie (do 2 kg w ciągu paru dni) to raczej by mięśnie tak nie urosły, druga sprawa, że po buzi widzę, że jest mnie więcej a i centymetr to pokazuje. Co robię źle?

Witam serdecznie,

Faktem jest, że mięśnie ważą więcej niż tkanka tłuszczowa jednak tak jak Pani słusznie zauważyła - mięśni nie jesteśmy w stanie zbudować w przeciągu kilku dni. Innym powodem przybierania na wadze przy rozpoczęciu aktywności fizycznej jest zatrzymywanie wody w organizmie. Zaleca się pić około 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu odpowiedniego nawodnienia. Pewne ilości płynów organizm wytwarza sam z trawienia produktów spożywczych, jednak te ilości są zbyt małe i organizm płynów domaga się od Nas. Jeżeli pijemy zbyt mało to organizm zaczyna robić zapasy, rezerwę i wodę zatrzymuje. Tak najprościej to wytłumaczyć. Zatrzymane płyny metaboliczne powodują, że puchniemy, czujemy obrzęki a masa ciała rośnie. Zastanowi się więc Pani czy dostarcza odpowiednią ilość wody/dzień. Przeanalizuje Pani również swoją dietę. Może zjada Pani zbyt mało i nie pokrywa Pani swojej podstawowej przemiany materii. Jeżeli ćwiczymy i dostarczamy zbyt mało kcal to dzieje się podobnie jak w przypadku wody - organizm przechodzi w ,,stan oszczędzania'' i zaczyna robić zapasy, a tym razem w postaci tkanki tłuszczowej.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Mgr Anna Czyż Dietetyk, Bydgoszcz

Może jest to związane z nawadnianiem? Poprzez analizę składu ciała można sprawdzić ile jest wody wewnątrz- i zewnątrzotrzewnowej, dzięki temu oceniona zostanie skłonność do obrzęków. Należy również przeanalizować dokładnie jadłospis, aby wykryć ewentualne błędy.