Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej a zabieg zamknięcia ubytku

Mam 43 lata i dwa lata temu uwidoczniła się u mnie wada ASD 2. Zapinka nie wchodzi w grę, gdyż jestem uczulona na nikiel. Czekam w tej chwili na operację i chce się dowiedzieć co byłoby lepsze, całkowite rozcięcie mostka, czy mniej inwazyjna metoda. Bardzo proszę o poradę. Dodam, iż będę operowana w Krakowie przy ul. Kopernika w 2 kl. kard. Krystyna

Witam! Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej jest wrodzoną wadą serca, która wymaga zabiegowego zamknięcia ubytku. Z uwagi na dyskwalifikację Pani z zastosowania zapinki Amplatza należy rozważyć leczenie operacyjne. Istnieją dwie metody leczenie operacyjnego: klasyczna operacja ze sternotomią pośrodkową (rozcięciem mostka) oraz małoinwazyjne zamknięcie ubytku poprzez minitorakotomię prawostronną czyli małe nacięcie po prawej stronie klatki piersiowej umożliwiające dostęp operacyjny. Małopinwazyjna metoda jest zarezerwowana dla pacjentów z izolowanym ASD lub w sytuacjach gdy ubytkowi towarzyszy wada zastawki mitralnej, zastawki trójdzielnej, albo guz lewego lub prawego przedsionka. W innych przypadkach konieczna jest operacja metodą klasyczną. Jeśli chodzi o skuteczność to obie metody zapewniają skuteczne zamknięcie ubytku przegrody międzyprzedsionkowej. Natomiast metoda klasyczna jest znacznie bardziej obciążająca dla pacjenta. Jestem przekonany, że kardiochirurg dobierze odpowiednią metodę w Pani sytuacji. Pozdrawiam serdecznie!