Ucisk pod żebrem i odruchy wymiotne a torbiele wątroby

Witam serdecznie! W lipcu 2010 r. miałam usuniętego nietypowego naczyniakomięśniakotłuszczaka wątroby - bardzo dużego. W kontrolnym badanu RM w styczniu br. okazało się, że guz nie został całkowicie usunięty. Miałam drugą operację. W m-cu wrześniu znów w badaniu RM pokazały się dwie małe zmiany, które odczytano jakie torbiele. Zalecono kontrolny RM za 3 m-ce. Czy określenie '' torbiel '' to coś łagodnego, czy może budzić niepokój? Od pół roku mam uczucie ucisku pod prawym żebrem. Nie jest to stałe odczucie, ale trochę mnie niepokoi, pojawia się najczęściej po dłuższym siedzeniu za biurkiem. Od kilku dni mam taki dziwny odruch wymiotny, nie mam mdłości i nie wymiotuję, ale nagle mam takie uczucie jakbym miała zwymiotować. Przy czym treść żołądkowa nie cofa się. Czy to może być na tle nerwowym?

Czy określenie '' torbiel '' to coś łagodnego, czy może budzić niepokój?
- W zdecydowanej większości torbiele są zmianami łagodnymi wymagającymi tylko obserwacji. Dopiero duże torbiele w wątrobie (około 10 cm średnicy) wymagają leczenia operacyjnego. patrz np. strona: http://www.echirurgia.pl/watroba/torbiele_watroby.htm,
Czy ten stan może być na tle nerwowym ?
- Być może takie dolegliwości są związane z jakąś patologią w zakresie górnego odcinka przewodu pokarmowego (może jakiś stan zapalny w zakresie żołądka i/lub dwunastnicy, może to np. przepuklina rozworu przełykowego). W takim przypadku radziłbym wykonać gastroskopię celem dokładnej oceny stanu górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jeśli wykluczy się patologię w tym odcinku przewodu pokarmowego, to dolegliwości te raczej występują na tle nerwowym.