Ucisk w mostku i wrażenie duszenia się

Czasem dopada mnie ucisk w mostku i jakby podchodzenie w stronę obojczyków wielkiej kuli, bańki, która sprawia wrażenie uduszenia się, przy czym mogę swobodnie i głęboko oddychać. W tym czasie wydaje mi się, jakbym była chora np. na zapalenie oskrzeli i miała duszący kaszel, który taką kulą podchodzi mi w górę i wydaje się, że wystarczy odkaszlnąć, a wszystko wróci do normy. Niestety, wielokrotne odkasływanie nic nie pomaga. Oczywiście ogarnia mnie wtedy niesamowity lęk, delikatne zawroty głowy, tętno rośnie, na przemian duszność z gorąca i dreszcze, wszystko to powoduje drżenie mięśni nóg do tego stopnia, że trudno mi ustać. Taki stan trwa różnie długo, kilkanaście minut, godzinę, ale ostatni taki atak trwał 3 godziny - nie miałam żadnych powodów do zdenerwowania, byłam ze swoim dzieckiem w kinie, potem na sali zabaw - żadnego wysiłku - największe nasilenie dławiącej bańki stało się na tej sali zabaw, nie byłam w stanie nikogo dostrzegać ani bawić się, ani pić, ani jeść (dołącza się ból brzucha i mdłości), ani czymkolwiek odwrócić swojej uwagi od ucisku. I po raz pierwszy dołączyła się kolejna rzecz: metaliczny posmak w ustach, czułam się dokładnie tak, jak na zabiegu jonoforezy na szyję. Starałam się opanować, ponieważ musiałam jechać samochodem 50 km do domu, ale ponieważ dziecko usnęło, więc zatrzymałam się i ja na parkingu, by odpocząć po tym wszystkim, bo jak zwykle czułam się śmiertelnie zmęczona.

Badania krwi, moczu i kału mam w porządku, ciśnienie też. Leczyłam się na nerwicę w ubiegłym roku, kuracja trwała 8 miesięcy. Nie wiem, czy powróciła, czy to może jakiś nowy stan chorobowy. Zastanawiam się, czy to może być wina refluksu. Najbardziej obawiam się w takich sytuacjach zawału, nie wiem zupełnie, czy przy takim niepokoju i złym samopoczuciu wołać karetkę czy bagatelizować to (z tym, że nie da się zbagatelizować, ten stan obejmuje w danej chwili całość mojej sytuacji, w której akurat się znajduję). Zanim pójdę do swojego lekarza, co jest trudne, bo zwykle bagatelizuje się takie rzeczy - chciałabym zasięgnąć porady tutaj.

Witam Panią serdecznie!

Cieszę się, że zdecydowała się Pani na kontakt ze mną, to pierwszy krok do tego by poprawić zaistniałą sytuację. Cieszę się również, że chce Pani zasięgnąć opinii swojego lekarza, bowiem zdecydowanie nie należy bagatelizować opisanych dolegliwości.

Opisany stan fizyczny utrudnia Pani normalne funkcjonowanie i dlatego trzeba znaleźć przyczynę jego występowania. Niestety za pośrednictwem internetu nie jestem w stanie tego uczynić, dlatego zachęcam Panią do jak najszybszego kontaktu ze swoim lekarzem. Podejrzewam, że trzeba będzie wykonać pewne bardziej specjalistyczne badania by sprawdzi czy problem nie ma podłoża somatycznego. Jeśli się okaże, że lekarz nie stwierdzi żadnych obiektywnych przyczyn choroby w Pani organizmie wówczas zachęcałabym do konsultacji z psychologiem lub psychiatrą. Najlepiej skonsultować się z osobą prowadzącą Pani terapię podczas leczenia nerwicy, bowiem tego typu dolegliwości mogą świadczyć o jej nawrocie. Dlatego raz jeszcze podkreślam, że nie wolno lekceważyć pojawiających się dolegliwości.

Pozdrawiam