Ucisk w żołądku utrudniający oddychanie

Witam, od ponad roku z moim organizmem dzieje się coś nie tak. Na początku było najgorzej – miałam bardzo złe samopoczucie, uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej, wrażenie puchnięcia gardła, ciężki oddech, a wszystko zaczęło się po traumatycznym dla mnie przeżyciu kiedy to przestraszyłam się, że umrę, i od tamtej pory zaczął prześladować mnie lęk przed śmiercią. Każdej nocy bałam się zasnąć z obawy, że już się nie obudzę. Objawy trochę ustąpiły, gdy poznałam mojego męża, a potem zaszłam w ciążę, choć też czasami się zdarzały. Teraz objawy znowu powróciły, z tym że moje samopoczucie się polepszyło, nauczyłam się trochę panować nad nim, jednak doszły nowe objawy: straszny ucisk w żołądku, utrudniający mi oddychanie, nieraz zaśniecie. Nie prześladuje mnie on cały czas, powiedzmy, że są trzy dni, w których mnie meczy i trzy dni spokoju. Jednak parę dni po stresującej sytuacji nasila się. Czasami, gdy jestem z dzieckiem na spacerze, boję się, że zasłabnę, że coś mi się stanie, że jestem na coś ciężko chora. Często w nocy boję się zasnąć, że ten ucisk spowodowany przez żołądek mnie udusi. Nie wiem, czy to normalne, że tak źle mi się oddycha. Dodam, iż jakiś czas temu miałam robione rtg płuc, które nic nie wykazało, na tle laryngologicznym również jest wszystko w porządku, a na żołądek lekarz rodzinny przypisał mi tylko tabletki z polprazolem, które nic mi nie pomagają. Nie wiem już, co robić. Lekarz rodzinny patrzy na mnie jak na wariatkę, która wyszukuje sobie choroby, a ja naprawdę się źle czuję i nie wiem, co mam z tym zrobić, dlatego z góry dziękuję za pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam,

Wymienione przez Panią dolegliwości są charakterystyczne dla zaburzeń psychosomatycznych. Problem wędruje po Pani ciele, pojawiając się pod postacią różnych zaburzeń czynnościowych - przewodu pokarmowego, układu oddechowego i in.

Pierwotną przyczyną jest problem emocjonalny. Może to być jakiś uraz, nieprzepracowany konflikt, który Pani tłumi, trudna sytuacja w życiu emocjonalnym, przewlekły stres, stresujący tryb życia, etc. Lekarze pierwszego kontaktu często mają problem z powiązaniem zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości z psychosomatyką. Nie oznacza to jednak, że problemu nie ma.

Utrudniające normalne funkcjonowanie objawy ze strony przewodu pokarmowego i innych narządów mogą być bardzo nieprzyjemne.

Aby wyleczyć ten problem, powinna Pani podjąć psychoterapię. Proponowałabym poszukać certyfikowanego psychoterapeuty w Pani miejscu zamieszkania i umówić się na spotkanie. Doraźnie proszę zadbać o jak najwięcej czasu na intensywny relaks, na przykład poprzez stosowanie technik relaksacyjnych czy masażu. Warto pomyśleć o jakiejś formie aktywności ruchowej, zwłaszcza wtedy kiedy czeka Panią stresujący dzień, lub taki dzień ma Pani właśnie za sobą. Stres nasila dolegliwości psychosomatyczne, z czasem trwania psychoterapii nauczy się Pani lepiej sobie z nim radzić.

Proszę być dobrej myśli i nie zwlekać z podjęciem psychoterapii.
Pozdrawiam serdecznie!