Uciskanie brzucha podczas wypróżniania a zagrożenie ciąży

Witam.Jestem w szóstym tygodniu ciąży.Od dawna regularnie przyjmuję laktulozę. Czy parcie i uciskanie brzucha przy wypróżnianiu się zagraża w jakiś sposób płodowi?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

W ciąży należy unikać uciskania podbrzusza (w pierwszym trymestrze) i całego brzucha w późniejszych jej etapach, może to niekorzystnie wpłynąć na płód.
Fizjologiczne parcie na stolec nie wpływa niekorzystnie na przebieg ciąży.

Proszę brać laktulozę 3x1 łyżkę pomiędzy posiłkami a na 1 sze śnadanie zjeść 2 łyżki otrębów owsianych i 2 łyżki otrębów żytnich zalanych kefirem lub naturalnym jogurtem(można dodać jakieś owoce) ważne - bez cukru , i nie będzie Pani miała takich kłopotów. Oczywiście że uciskanie brzucha szkodzi ciązy i dziecku i nie powinna Pani tego robić . Trzeba przemyśleć swoją dietę
Pozdrawiam DK