Uciskowy ból brzucha u nastolatki

Od około 3 lat boli mnie brzuch - nadbrzusze, od razu pod żebrami, na środku. Jest to uczucie takiego ciśnięcia, jakby ktoś mi chciał "udusić" ten żołądek lub trzustkę. Co około miesiąc lub półtora miesiąca boli mnie brzuch przez tydzień, dwa. Miałam robione około 6 razy badanie krwi, ale nic nie wykryto, jedynie raz czy dwa miałam podwyższoną bilirubinę. Oddawałam również mocz i kał też około 6 razy oraz 3 razy miałam robione USG. Nic nie wykryto. Miałam podejrzenie kamieni żółciowych, ale wykluczono to. Ból nasila się po zjedzeniu czegoś (tak 20 min. po). Czasem również boli jak czegoś nie zjem. Nie jest to wynik stresu, ponieważ np. teraz mam wakacje, a mnie boli. Były też takie momenty, że płakałam z bólu i nie mogłam zasnąć. 1,5 roku temu pojechałam do lekarza - gastroenterologa i przepisał mi lek, który miałam zażywać przez 2 miesiące (15 min. przed spożyciem śniadania) i jeśli ból nie ustąpi to mam zgłosić się jeszcze raz i wtedy będę mieć jeszcze inne badania w szpitalu. Ból ustąpił na kilka miesięcy (o ile dobrze pamiętam) i od tamtego czasu znów co jakiś czas mnie boli ten brzuch. To jest naprawdę nie do wytrzymania, bo jak bardzo mnie boli to nie mogę normalnie funkcjonować. Raz boli tak, że w niczym mi to nie przeszkadza, a raz tak, że nie mogę zasnąć. Najgorzej, że żaden lek przeciwbólowy mi nie pomaga. Próbowałam pić jakieś herbatki albo masaże brzucha, ale nic to nie daje. Miałam również podejrzenie kamieni żółciowych (przez podwyższoną bilirubinę), ale po badaniu USG to wykluczono. Aktualnie boli mnie brzuch od jakiegoś tygodnia i choć są wakacje to leżę w łóżku, bo wiem, że jak gdzieś wyjdę i będzie bolał mnie brzuch to będę tylko 5 kołem u wozu. Przedwczoraj i wczoraj brzuch bolał mnie bez przerwy i nie mogłam spać, dopiero dziś trochę przestał boleć. Bardzo dziękuję za przeczytanie.

Pytanie zadane 09-08-2012r. o 04:15
lek. Magdalena Parys porady udziela lek. Magdalena Parys

lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.

Porada eksperta

Witam! Lek, który Pani otrzymała od gastroenterologa, po którym nastąpiła przejściowa poprawa, to najprawdopodobniej preparat zmniejszający wydzielanie soku żołądkowego. Ustąpienie dolegliwości w wyniku jego przyjmowania sugeruje zapalenie błony śluzowej żołądka jako ich przyczynę. Z uwagi na nawrót objawów wskazane jest wykonanie gastroskopii - badania endoskopowego oceniającego przełyk, żołądek i początkowy odcinek dwunastnicy. Wykonujący je lekarz oceni błonę śluzową wymienionych struktur pod katem stanu zapalnego, ewentualnych nadżerek bądź wrzodów, pobierze też materiał do testu w kierunku zakażenia bakterią Helicobacter pylori - jeśli wynik będzie dodatni, otrzyma Pani specjalne leczenie, które również może pomóc w eliminacji dolegliwości. Jeśli badanie nie wykaże patologii, rozważyć trzeba będzie endoskopową ocenę dolnego odcinka przewodu pokarmowego - kolonoskopię oraz tomografię komputerową jamy brzusznej. Pozdrawiam

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Pieczenie końcówki języka

Witam! Odczuwam pieczenie końcówki języka, jak po oparzeniu. Czy może to być jakaś infekcja...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
Helicobacter pyroli w przewodzie pokarmowym

Dzień dobry, lekarz stwierdził u mnie helicobacter pyroli, skala wyników - wynik ujemny...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
Krwawienie z odbytu a polipy ektodermalne

Witam, mam 27 lat. Od dwóch lat krwawię z odbytu. Po wielu wizytach u lekarza okazało...

lek. Paweł Baljon Porady udziela lek. Paweł Baljon lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
Ból brzucha i tkliwość

Witam! Mam 35 lat, kobieta. Od jakichś 2-3 tygodni odczuwam ból (tkliwość nasila się...

lek. Magdalena Parys Porady udziela lek. Magdalena Parys lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
Bóle w jamie brzusznej

OD roku mam następujące dolegliwości jamy brzusznej: po jedzeniu czuję pełność w brzuchu, ucisk...

lek. Marta Hat Porady udziela lek. Marta Hat pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
Dyskomfort w nadbrzuszu i silne bóle brzucha

Witam! Trafiłem na państwa portal ponieważ od dłuższego czasu miewam różne bóle...

lek. Magdalena Parys Porady udziela lek. Magdalena Parys lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij