Uczucie duszności, napady gorąca na twarzy

Witam, moim problemem są płuca. Odczuwam duszność, napady gorąca do twarzy, kaszel w sumie jest, ale jakby go nie było, nie jest przewlekły ani systematyczny. Martwi mnie jedynie to, że nie mogę złapać głębokiego oddechu i ból za łopatkami i trochę niżej. Jestem pewna, że to płuca. Mam dopiero 20 lat. Czy to możliwe, żeby to było POChP? W tak młodym wieku? Dodam, że czasem mam nawet zaburzenia widzenia, to znaczy że widzę czarne plamy i takie uczucie jakbym miała za chwilę zemdleć. Bardzo proszę o pomoc:( Paliłam papierosy, nie palę od 8 miesięcy.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Bez badań niewiele da się tutaj powiedzieć bo przyczyn tych dolegliwości może być wiele. Trzeba zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego, który po zbadaniu Pani zleci właściwe badania. Zapewne trzeba zacząć od tych podstawowych jak morfologia krwi, OB, badanie ogólne moczu, TSH. Przyczyną może być na przykład niedokrwistość, czy nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Poza tym z racji tych duszności wskazane może być RTG płuc, ewentualnie konsultacja pulmonologiczna i spirometria w celu wykluczenia na przykład astmy oskrzelowej. Jeśli badania nie wykażą nieprawidłowości to jest też możliwe, że te dolegliwości mają podłoże nerwicowe. Najpierw jednak trzeba wykluczyć ewentualne przyczyny chorobowe. Pozdrawiam