Uczucie samotności, kłótnie w rodzinie i brak apetytu u 19-latki

Witam. Ostatnio czuje się bardzo samotna. Ciągle kłócę się z rodzicami i siostra, siedzę sama w domu a koleżanki gadają tyko o sobie. Mam wrażenie, że nikogo nie obchodzę ja ani moje problemy, wszyscy traktują mnie jak przyczynę wszelkich nieszczęść, kogoś na kogo można nakrzyczec gdy się ma zły humor. Nie mam ochoty nawet wstawać z łóżka, nie uczę się, nie mam apetytu. Ciągle siedzę sama a jestem z natury bardzo towarzyska i to mnie dobija. To jest straszne. Nie wiem co zrobić, pozdrawiam.

Dzień dobry. Opisane przez panią objawy mogą sugerować, że jest pani w depresji. Nastrój depresyjny charakteryzuje się tym, że nie mając na nic ochoty i siły, pozostajemy w nim, a on się tylko pogłębia. Warto spróbować przerwać to błędne koło. Proponuję, aby sama się pani zajęła sobą i zrobiła dla siebie coś, co poprawi pani humor, sprawi przyjemność, a najważniejsze sprawi, że będzie się pani umiała sama sobą zaopiekować. Jest to bardzo ważna umiejętność w życiu dorosłego człowieka. A pani przecież stoi u progu dorosłości. Oto kilka drobnych sposobów codziennej opieki nad sobą: (1) weź gorącą kąpiel, (2) zjedz śniadanie w łóżku, (3) idź do sauny, (4) idź na spacer, (5) zrób sobie manicure lub pedicure (6) wypożycz śmieszny film na video (7) wstań wcześnie i obejrzyj wschód słońca, (8) kup sobie różę, (9) włącz ulubioną muzykę i zatańcz do niej, (10) poćwicz. Takie drobne przyjemności można wyliczać w nieskończoność. Proponuję, aby znalazła pani swoje własne drobne, codzienne przyjemności i robiła je dla siebie. To na początek. Oprócz tego zawsze warto zadzwonić do przyjaciela i umówić się z nim lub z nią do kina lub na długą nieśpieszną rozmowę. Życzę wielu miłych chwil. Pozdrawiam