Udary mózgu po wszczepieniu sztucznej zastawki serca

Witam, 11 lat upłynęło od wszczepienia mojemu synowi sztucznej zastawki. Od tego czasu miał już trzy udary, ostatni w tym roku 19.06 po ośmiu latach przerwy. Jest to człowiek 28-tetni, nie wyobrażam sobie kolejnych udarów i skutków jakie pozostawiają. Każdorazowo kończy się tylko na leczeniu neurologicznym. Pod jakim kontem powinny być robione badania, żeby dowiedzieć się o przyczynach tych zdarzeń? Obecnie leży w szpitalu, a ja nie mam już sił z bezradności. Proszę o pilną odpowiedź. Ewa

Witam serdecznie! W przypadku sztucznych zastawek serca najważniejszą rzeczą, która niweluje ryzyko udarów mózgu jest regularne przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych (acenokumarol, warfaryna) i utrzymywanie terapeutycznego wskaźnika INR na poziomie 2,5-3,5. Leki tego typu mają na celu rozrzedzenie krwi po to, aby na zastawkach nie tworzyły się zakrzepy, które mogą przesunąć się z prądem krwi do mózgu i spowodować udar. Jeśli udary pojawiają się mimo prawidłowego stosowania preparatów przeciwkrzepliwych, warto pomyśleć nad wymianą zastawki sztucznej na naturalną, biologiczna, która w mniejszym stopniu predysponuje do tworzenia na swojej powierzchni skrzeplin a tym samym do występowania udarów. Przy zastawce biologicznej leczenie przeciwkrzepliwe stosuje się tylko bezpośrednio po operacji. Wadą jest natomiast to, że zastawka naturalna zużywa się po około 10-15 latach i trzeba ją wtedy wymienić na nową. Postępowanie tego typu jest do rozważenia po konsultacji kardiochirurgicznej. Do występowania udarów predysponują również zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, nieprawidłowy profil lipidowy, cukrzyca, palenie papierosów, dna moczanowa, niedoczynność tarczycy, otyłość. Jeśli istnieją jakiekolwiek z wyżej wymienionych czynników należy je oczywiście wyeliminować. Myślę, że warto również wykonać usg tętnic szyjnych, aby sprawdzić czy krew dopływa do mózgu prawidłowo. Kluczowe w tym przypadku jest jednak badanie układu krzepnięcia, jego ocena przez lekarza i wprowadzenie odpowiedniego leczenia przeciwkrzepliwego.