Uderzenia gorąca i zawroty głowy po odstawieniu leków antydepresyjnych

Witam! Mam pytanie dotyczące odstawienia leków antydepresyjnych. Moim problemem jest/była nerwica lękowa z agorafobią. Po rocznej kuracji lekiem z grupy SSRI (lek zawierający Escitalopram), mój lekarz psychiatra doradził powolne jego odstawienie. Zastosowałam się do wskazówek, by lek odstawiać stopniowo, niemniej jednak około 2 doby po ostatniej dawce pojawiły się przykre dolegliwości, takie jak uderzenia gorąca, czerwienienie się, odczucia lekkiego porażenia prądem w głowie, zawroty głowy. W chwili obecnej nie biorę leku już od 10 dni, a wymienione objawy utrzymują się.

Przyznaję, że minął już lęk i obawa przed wychodzeniem z domu, a podczas przyjmowania leku SSRI czułam się bardzo dobrze - żadnych dolegliwości. Chciałabym wobec tego zapytać, czy dolegliwości wymienione przeze mnie to normalny objaw po odstawieniu leku, czy też jest to sygnał nawrotu choroby? Jak długo mogą utrzymywać się te dolegliwości i czy jest szansa, że miną samoistnie, czy też będę musiała wrócić do leków? Jak skuteczna jest farmakoterapia w leczeniu nerwicy? Pozdrawiam - Zaniepokojona (29 lat)

Witam! Opisane objawy są dość typowe dla zespołu odstawienia SSRI. Objawy mogą pojawić się już w pierwszej dobie od przyjęcia ostatniej dawki i utrzymywać się z różnym natężeniem do trzech tygodni. Często objawy odstawienne bywają umiarkowane i samoograniczające się. W związku z tym w Pani przypadku proponuję zachować spokój, a w przypadku braku ustąpienia objawów po 3 tygodniach można zgłosić się do lekarza psychiatry. Wspomniany zespół objawów nie powinien być sygnałem nawrotu choroby, nie jest on też rzadkim zjawiskiem. W większości przypadków zaburzeń lękowych farmakoterapia okazuje się skuteczna tzn. redukuje lub znosi nieprzyjemne objawy, poprawia jakość życia, pozwala normalnie funkcjonować. W celu utrwalenia efektu farmakoterapii czasami zalecana jest psychoterapia. W Pani przypadku lekarz prawdopodobnie stwierdził ustąpienie objawów, w związku z tym nie ma powodów do obaw. Pozdrawiam serdecznie!