Ugryzienie kleszcza a ciąża

Dzień dobry. Jestem w 26 tygodniu ciąży i niestety ugryzł mnie kleszcz. Został wyciągnięty tego samego dnia, co się wbił, jak na razie mam tylko małą czerwoną kropkę. W jakim terminie najlepiej zrobić badanie wykrywające boreliozę i czy ma ona wpływ na płód? Czy boreliozę można leczyć w ciąży? Nie wiem również, czy każdy kleszcz przenosi boreliozę, czy zwiększone zagrożenie istnieje tylko w pewnych regionach Polski? Dodam, że byłam na grzybach w województwie świętokrzyskim.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam!

Nie każde ukąszenie przez kleszcza powoduje boreliozę. Zwłaszcza jeśli został prawidłowo (tj. bez wyciskania, smarowania tłuszczem, benzyną, przypalania) usunięty przed upływem 12 godzin.

W Pani sytuacji konieczna jest obserwacja skóry przez 30 dni od ukąszenia przez kleszcza. Jeśli pojawi się charakterystyczny dla tej choroby rumień lub gorączka >38 stopni, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Jeśli jednak doszło do zakażenia, to leczenie w czasie ciąży wygląda tak samo jak u osób nieciężarnych.

Co do wpływu boreliozy na rozwój płodu, to jak dotąd nie odnotowano przypadków szkodliwości.