Ugryzienie kleszcza a ryzyko zarażenia boreliozą

Czy to możliwe żeby zarazić się boreliozą 8 lat temu i o tym nie wiedzieć? Miałam dwa kleszcze na placach. Siedziały tam 2 doby zanim poczułam cokolwiek. Syn wyjął mi je. Miejsca były różowe i obrzęknięte, ale obrączki czerwonej nie pamiętam. Mam chore stawy, wzrok mi się popsuł, latają jakieś ciemne plamki, wypadały włosy... Wystraszyłam się, koleżanka powiedziała, że mogą to być powikłania po tej chorobie i jej przewlekły stan.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, objawy przewlekłej boreliozy mogą ujawnić się u 5% nieleczonych osób, jednak po tak długim czasie diagnostyka przyczyny dolegliwości może być trudna. Przede wszystkim należy skontaktować się z neurologiem i lekarzem chorób zakaźnych.