Ugryzł mnie kleszcz - jakie kroki podjąć?

Witam, ugryzł mnie kleszcz. Początkowo myślałem, że to strup na łydce, więc go oderwałem - okazało się, że był to spłaszczony kleszcz, był martwy przyczepiony do skóry. Nieświadomie go oderwałem. Pozostał ślad jak po komarze i swędzenie. Co mam teraz zrobić? Czy powinienem przyjmować profilaktycznie jakieś leki? Czy mogę się teraz zaszczepić na odkleszczowe zapalenie opon mózgowych? Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Po ugryzieniu przez kleszcza nie ma wskazań do profilaktycznego podawania antybiotyków. Również zaszczepienie na odkleszczowe zapalenie opon m-r w tym momencie jest niewskazane - szczepi się przed sezonem i jest to wskazane u osób szczególnie narażonych na pogryzienie, np. leśników.

Jeżeli kleszcze został usunięty w całości - należy po prostu obserwować zmianę, czy nie pojawi się rumień wędrujący - może się ujawnić nawet 30 dni po ugryzieniu. Taka swędząca zmiana zaraz po usunięciu kleszcza to reakcja alergiczna lub zapalnotoksyczna na ukąszenie, można posmarować ją np. środkiem stosowanym po ukąszeniu komarów.

Dopiero, jeżeli pojawi się zmiana skórna, dodatkowe niepokojące objawy, bądź kleszcz nie został usunięty w całości należy udać się do lekarza.

Tutaj znaleźć można więcej informacji na temat objawów boreliozy.

Serdecznie pozdrawiam!