Ujemne IgG i IgM w badaniu toksoplazmozy

Witam! Jestem w ciąży, zrobiłam badanie m.in. na toksoplazmozę i wynik mam następujący: toksoplazmoza - p/c w kl. IgM 0,5, toksoplazmoza - p/c w kl. IgG < 1,6. Proszę o odpowiedź w sprawie interpretacji wyników.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zarówno przeciwciała w klasie M (IgM), jak i G (IgG) są ujemne. Oznacza to, że nie zetknęła się Pani do tej pory z toksoplazmozą.
Dlatego w ciąży musi Pani bardzo uważać, aby uniknąć infekcji (dla płodu groźne są tylko nowe zachorowania podczas ciąży). Nie wolno jeść surowego mięsa, należy dokładnie myć i obierać ze skórki warzywa i owoce, myć ręce po pracy w ogródku, unikać kontaktu z odchodami zwierząt.

W każdym trymestrze trzeba też będzie ponownie oznaczyć przciwciała, aby sprawdzić, czy nie doszło do zarażenia.