Umiarkowany zanik kory mózgowej obu półkul mózgowych

Mam 52 lata, badanie wykonano na podstawie rezonansu magnetycznego. Stwierdzono ślad dymek po prawej, zmiany demielinizacyjne + naczyniowe. Co najmniej od roku kręci mi się w głowie, czasami bardzo, często mam niskie ciśnienia, ostatnio było 85/40. to wykazały ostatnie badania.

52 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Bardzo trudno jest interpretować jedynie skrót opisu badania rezonansu magnetycznego, a nie pełny opis. Zanik kory mózgowej półkul mózgu jest nieprawidłowością pojawiającą się wraz z upływem lat i nie stosuje się w tym przypadku żadnej interwencji. Rozumiem, że opisano także drobne ogniska – do różnicowania zmiany naczyniopochodne lub demielinizacyjne. Dla dokładniejszego określenia typu tych zmian konieczne jest dokładne zebranie wywiadu co do występujących objawów, wykonanie badania neurologicznego (z oceną odchyleń w nim występujących). Jeśli zawroty głowy są jedynym objawem i nie ma Pani istotnych odchyleń w badaniu neurologicznym, to ogniska uwidocznione w badaniu rezonansu magnetycznego głowy są prawdopodobnie pochodzenia naczyniowego. Takie zmiany również pojawiają się wraz z wiekiem, a przyczyną ich jest stopniowo narastająca miażdżyca. W tym przypadku także nie stosuje się żadnej interwencji, można jedynie zmniejszać ryzyko pojawiania się nowych tego typu zmian. W tym celu warto utrzymywać prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego cholesterolu i poziomu cukru we krwi.
Przyczyn zawrotów głowy może być bardzo wiele. Wśród nich wyróżniamy przyczyny neurologiczne -np. guzy mózgu (które wykluczono u Pani badaniem rezonansu) czy niewydolność krążenia kręgowo- podstawnego (jeśli występują zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie szyjnym lub zaburzenia przepływu w tętnicach dogłowowych), laryngologiczne -np. zapalenie ucha, ogólnointernistyczne -np. niskie lub wysokie ciśnienie tętnicze krwi, odwodnienie, anemia. Często u jednego pacjenta nakłada się kilka przyczyn, które odpowiedzialne są za występowanie zawrotów głowy.
U Pani prawdopodobną przyczyną zawrotów mogą być zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego oraz niskie ciśnienie tętnicze. W takich przypadkach warto unikać gwałtownych ruchów głową, przyjmować minimum 2 litry płynów na dobę oraz rehabilitować kręgosłup szyjny.
W celu dokończenia diagnostyki neurologicznej zawrotów głowy konieczne jest wykonanie RTG lub rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego i USG Doppler tętnic dogłowowych. Poza tym, warto rozważyć konsultację laryngologiczną.