Upodobania BDSM w kierunku masochizmu z brakiem zainteresowania fizjologicznym stosunkiem

Witam,

mam pytanie dotyczące osób o skłonnościach do praktyk seksualnych typu BDSM. Czy tego rodzaju upodobania występują zazwyczaj oprócz, czy też może zamiast "normalnego" popędu seksualnego? Czy dla przykładu przeciętny mężczyzna uprawiający BDSM podnieci się, oglądając zdjęcie nagiej modelki w neutralnej pozie? Pytam, gdyż obserwuję u siebie występowanie marzeń i fantazji erotycznych o treściach wokół masochistycznych przy jednoczesnym niemal całkowitym braku zainteresowania, a nawet czysto fizjologicznego podniecenia, na myśl o "normalnym" seksie (wszystko jedno z kim) czy przy oglądaniu "normalnej" pornografii. Jestem dwudziestokilkuletnim mężczyzną i opisane wyżej podejście do seksu utrzymuje się u mnie od samego początku okresu dojrzewania.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Praktyki seksualne typu BDSM dość mocno ocierają się o preferencje w kierunku sadomasochizmu. Praktyki te jednak nie mają cech molestowania ani przemocy seksualnej, gdyż wszystko dzieje się za zgodą obu partnerów. Na BDSM składają się zachowania z zakresu dominacji, dyscypliny, niewoli, przymusu, kar i fetyszyzmu. Partnerzy wchodzą w określone role, w którym jedna osoba jest dominująca, a druga – uległa. Pyta Pan, czy upodobania BDSM występują zamiast „normalnego” popędu seksualnego, czy raczej „wypierają” normalny popęd seksualny. Trudno mówić o jakichś generalizacjach, bo zależy to od indywidualnego człowieka. Dla przykładu – jeden mężczyzna uprawiający BDSM jest w stanie podniecić się na widok zdjęcia nagiej modelki w neutralnej pozie, inny natomiast będzie w stanie czerpać zadowolenie seksualne tylko z praktyk typu BDSM, gdyż „normalny seks” czy oglądanie „normalnej” pornografii będzie miało dla niego zbyt mały ładunek erotyki. Jeżeli preferencje BDSM i zainteresowanie tego typu praktykami utrzymują się u Pana od momentu dojrzewania, jeśli pojawiają się fantazje erotyczne o treściach masochistycznych, to niewykluczone, że po prostu lubi Pan tego typu seks. Więcej na ten temat mógłby Panu powiedzieć z pewnością seksuolog, dlatego zachęcałabym Pana do wizyty u specjalisty. Pozdrawiam serdecznie!